CM: Elveţia a învins Serbia, scor 2-1, datorită unui gol marcat în minutul 90. Sârbii au condus cu 1-0

0

Reprezentativa Elveţiei a învins, vineri, cu scorul de 2-1, selecţionata Serbiei, într-un meci din etapa a doua a Grupei E de la Cupa Mondială, în care ultimul gol al elveţienilor a fost înscris în minutul 90.

La partida disputată la Kaliningrad, au marcat Mitrovic ‘5 pentru sârbi şi Xhaka ’52 şi Shaqiri ’90 pentru Elveţia.

Serbia: Stojkovic - Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov - Matic, Milivojevic (Radonjic ’81) - Tadic, Milinkovic-Savic, Kostic (Ljajic ’64) - Mitrovic. Selecţioner: Mladen Krstajic

Elveţia: Sommer – Lichtseiner, Akanji, Schär, Rodriguez - Xhaka, Behrami – Zuber (Drmic ‘90+3), Dzemaili (Embolo ’73), Shaqiri - Seferovic (Gavranovic ’46). Selecţioner: Vladimir Petkovic

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych.

În Grupa E s-au mai înregistrat următoarele rezultate: Costa Rica – Serbia 0-1 (17 iunie), Brazilia – Elveţia 1-1 (17 iunie), Brazilia – Costa Rica 2-0 (22 iunie).

Ultima etapă programează, la 27 iunie, partidele Serbia – Brazilia şi Elveţia – Costa Rica.

În clasamentul grupei conduce Brazilia, cu patru puncte, urmată de Elveţia, tot cu patru puncte, Serbia – trei puncte şi Costa Rica – niciun punct.