Cosmin Contra a izbucnit la televizor: Selecţionerul a luat foc şi a explicat de ce România e plină de negativişti

0
22 Oct 2019 17:04:22
Autor: Amir Kiarash

Au trecut opt etape din preliminariile Euro 2020 şi, deocamdată, România a bătut doar Feroe şi Malta. Şi, totuşi, Cosmin Contra e nedumerit de ce lumea nu-l aplaudă în picioare.

Cosmin Contra e un selecţioner trist. După ce a ratat victoria şi cu Norvegia, el şi-a schimbat discursul ofensiv şi a început să joace rolul victimei.

În ultima sa intervenţie la Digi Sport, Contra a izbucnit şi a explicat că, la ce a făcut la naţională, merita un altfel de tratament şi că lumea ar fi trebuit să vadă partea plină a paharului.

Ce a spus Cosmin Contra?

*Nu vrem să avem un discurs pozitiv. Aşa suntem noi. Am fost mai mult judecat pentru reacţia aia (n.r. când l-a înjurat pe George Puşcaş) mai mult decât s-a vorbit de meci. Mai mult decât de repriza a doua făcută cu Spania (scor 1-2). Nu s-a vorbit că am jucat cu Norvegia cu doi fundaşi centrali de 22, 23 de ani.

*Iar Odegaard şi King care au făcut ce au vrut cu Ramos sau cu Albiol, jucători de mare valoare, cu un Rus şi un Nedelcearu n-au putut pentru că ei au jucat impecabil.

*Nu s-a vorbit cât au alergat jucătorii noştri, nu s-a vorbit că am avut 4-5 ocazii cu Norvegia şi că am primit un gol în minutul 92 dintr-o greşeală.

*Nu s-a vorbit că, după ce s-a făcut 1-1 (n.r. – cu Norvegia), noi am avut 2-3 ocazii, nu s-a vorbit că la ultima fază au fost şase jucători de-ai noştri în careul advers când arbitrul a oprit jocul. Nu s-a vorbit!

*Chiar dacă n-am făcut o primă repriză bună, a doua, cu Spania, n-a mai contat. N-a contat că am avut ocaziile pe final, nu contează că o echipă are o jumătate de ocazie şi dă gol.

*Mie nu mi s-a părut un joc slab în Feroe, în faţa unei echipe care s-a baricadat în apărare. Am câştigat cu 3-0 şi s-a vorbit de parcă am pierdut cu 3-0. Toate aceste comentarii nu fac bine jucătorilor.

Programul meciurilor rămase de disputat

15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (toate de la ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (toate de la ora 21:45)