Craiova a preluat şefia Ligii 1, revenind, după ce a fost condusă cu 1-0

0
Cristiano Bergodi a dus-o, cel puţin pentru moment, pe CS U Craiova în fruntea Ligii 1.

CS U Craiova a urcat pe primul loc în Liga 1, după victoria cu 2-1 în deplasare, cu Gaz Metan Mediaş, din etapa a 6-a a play-off-ului.

Gazdele au deschis scorul prin Roberto Romeo, în minutul 22, însă echipa lui Cristiano Bergodi a reuşit să revină cu puţin timp înainte de pauză, egalând în minutul 39, prin Valentin Mihăilă. Alexandru Cicâldău a dus-o pe Craiova în avantaj, în minutul 54.

Gaz Metan Mediaş a terminat meciul în inferioritate numerică, golgheterul echipei, Sergiu Buş, fiind eliminat pentru injurii adresate arbitrului.

CS U Craiova a acumulat, astfel, 38 de puncte, depăşind-o pe CFR Cluj (36 puncte, campioana având programată o deplasare, duminică, pe terenul Astrei). Clubul oltean a preluat şefia Ligii 1, într-o zi de 3 iulie cu semnificaţie emoţională pentru oraş, fiind data la care, în urmă cu 43 de ani, Universitatea Craiova câştiga prima Cupă a României din istoria sa.