articolul anterior articolul urmator

Cum a pierdut Halep meciul cu Navarro, după ce îşi adjudecase şase game-uri consecutive? Asta e cauza înfrângerii

10
16 May 2015 16:39:13
Autor: Cosmin Ardeleanu
Simona Halep, învinsă de Carla Suarez Navarro FOTO Sunt Iulian Anghel, editor Adevărul, şi consider că este penibil să specific sursele fotografiilor

Simona Halep s-a oprit în semifinalele turneului de la Roma, după ce  a fost învinsă în trei seturi de Carla Suarez Navarro.

Înfrângerea este cu atât mai dureroasă cu cât Simona Halep şi-a adjudecat primul set, scor 6-2, după ce revenise de la 0-2, adjudecându-şi şase game-uri consecutive. Halep a intrat însă în jocul adversarei şi a pierdut uluitor, în primul rând din cauza greşelilor neforţate.

Ea a avut 60 de asemenea erori, faţă de numai 41, câte a avut Carla Navarro. La duble greşeli, scorul a fost 1-1, în vreme ce la aşi Navarro a învins-o cu 1-0. În general, statistica arată că meciul a fost echilibrat, dar diferenţa s-a făcut la erori neforţate.

Martina Navratilova explică eşecul Simonei Halep şi subliniază ce-i lipseşte mult acesteia