Cupa României: CFR Cluj visează la finală

0

Deţinătoarea ultimelor două ediţii ale Cupei României, CFR Cluj, s-a impus, miercuri, scor 1-0, pe terenul Universităţii Craiova, la meciul de debut al antrenorului Andrea Mandorlini, şi s-a calificat în semifinalele competiţiei.

UNIVERSITATEA CRAIOVA - CFR CLUJ 0-1 (Dubarbier 25)

Universitatea: S. Lung jr. - Bădoi, Găman, Mitchell, Rose - D. Stoica (V. Badea 63), Bărboianu, Şoavă (Dina 35) - Wobay, Fl. Costea - M. Costea (Firţulescu 75). Antrenor: Eugen Neagoe.

CFR Cluj: Peskovic - Tony, Cadu, Cabrera, Panin - Mureşan, Dani, Culio (D. Flores 76) - Dubarbier (Deac 85), Nei (Mara 70) - Traore. Antrenor: Andrea Mandorlini.

Cartonaşe galbene: Bădoi 57 / Dubarbier 61, Panin 65, Culio 73, Tony 75

Cartonaş roşu: Traore 30

Arbitri: Alexandru Tudor - Bogdan Velicu, Radu Ghinguleac

Stadion: Ion Oblemenco; Spectatori: 12.000

Cum s-a marcat golul:

0-1, min. 25: Silviu Lung a respins greşit în faţă mingea trimisă de Culio din lovitură liberă, defensiva olteană a respins până la Nei, care a pasat bine pentru Dubarbier, iar acesta a înscris cu un şut de la 18 metri.

Gazdele au înscris în minutul 10, prin Florin Costea, aflat la limita ofsaidului, care a trimis pe jos după o deviere a lui Şoavă, însă golul a fost anulat pe motiv că atacantul Craiovei se afla în afara jocului. Asistentul Ghinguleac nu a ridicat fanionul, decizia fiind luată de Alexandru Tudor.

În minutul 30, Traore a primit direct cartonaşul roşu pentru că l-a lovit cu cotul în faţă de Josh Mitchell.

Formaţia ardeleană s-a calificat pentru al treilea an consecutiv în semifinalele Cupei României, după ce a reuşit să câştige ultimele două ediţii. Ultima formaţie care a câştigat trei finale consecutive este Dinamo, între 2003 şi 2005.

CFR Cluj a devenit a treia echipa calificată în semifinalele Cupei României, ediţia 2009-2010, după FC Braşov şi FC Vaslui. Ultima echipă calficată se va decide după meciul Astra Ploieşti-Dinamo.