VIDEO Dan Petrescu a revenit cu egal în campionatul românesc, Hagi a plecat ca din tun

0
Dan Petrescu

În meciurile de luni din Liga I, FC Botoşan şi CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, în vreme ce Viitorul a trecut de 3-0 cu Gaz Metan Mediaş.

FC Botoşani şi CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 1-1, meci presărat cu numeroase greşeli de arbitraj. Oaspeţii au deschis scorul prin şutul lui Hoban din minutul 10, în vreme ce Burcă a egalat cu o lovitură de cap în minutul 31.

Arbitrul Marcel Bârsan a comis mai multe erori mari: i-a dat doar cartonaş galben lui Omrani la o fază în care atacantul CFR-ului merita să fie eliminat, după care l-a eliminat pe Omrani la o fază la care se impunea penalty. În plus, Bârsan nu a acordat o lovitură de pedeapsă pentru gazde.

„Am revenit după opt ani în campionatul românesc şi nu se putea un meci mai greu, o deplasare lungă, o echipă organizată a Botoşaniului. M-a dezamăgit total că am luat gol din fază fixă“, a spus Dan Petrescu.

FC Botoşani: Cobrea - Unguruşan, Miron, Burcă, Muşat - Bordeianu, Cucu - Buş, Moruţan (Fulop '73), Golofca (Serediuc '84) - Popa (Ciacherri '84). Antrenor: Costel Enache

CFR Cluj: Vâtcă - Manea, Luchin, Vinicius, Camora- Păun (Nouvier '46), Culio, Hoban, Deac (Marius Coman '76) - Bokila (Nistor '62), Omrani. Antrenor: Dan Petrescu

Într-un alt meci din Liga I, campioana Viitorul a trecut cu 3-0 de Gaz Metan Mediaş şi împarte primul loc cu Dinamo.

Golurile au fost marcate de Chiţu '31, Ganea '36 şi Ţucudean '62.Cel mai spectaculos gol a fost marcat de Ganea, cu un şut din lovitură liberă de la 20 de metri.

FC Viitorul: Rîmniceanu - Boli, Ţîru, M. Constantin, Ganea - Benzar, Nedelcu, Casap (Cicâldău '7)- Chiţu (Lopez '58), Ţucudean, Herea (Băluţă '68). Manager tehnic: Gheorghe Hagi

Gaz Metan Mediaş: Greab - Zderic, Khubuitia, Danci, Buşu - Mitic, Bic (Tîrcoveanu '69) - Sg. Popovici (Buziuc '63), Curtean (Voicu '46), Olaru - Golubovic. Antrenor: Cristian Pustai