De ce am pierdut cu Olanda? Situaţie rar întâlnită în care s-a aflat Cristina Neagu în partida de aseară

0

România a fost surclasată în partida cu Olanda, pierzând la scor, 29-24, primul meci din Grupa Principală II de la Campionatul European de handbal feminin.

Un factor important în ecuaţia meciului a fost situaţia în care s-a aflat Cristina Neagu, cea mai bună jucătoare a nosatră şi una dintre cele mai bune din lume. Neagu a fost blocată strict şi a reuşit să marcheze primul ei gol abia în minutul 15 al meciului.

Până la meciul de ieri, Cristina punctase mereu în startul partidelor. În minutul 1 al meciului cu Cehia, în minutul 5 al meciului cu Germania şi tot în minutul 1 al partidei cu Norvegia.

Contra Cehiei şi Norvegiei, Neagu a fost cea care a marcat primul gol al meciului, fapt care a contat mult pentru moralul ei şi evoluţia care a urmat.