Dinamo, calificare istorică în Liga Campionilor la handbal. Cu cine se vor duela alb-roşii în optimile de finală

0
Dinamo s-a calificat în Liga Campionilor FOTO Arhivă personală/Facebook

Echipa de handbal a lui Dinamo a reuşit o calificare istorică în Liga Campionilor de handbal masculin, graţie dublei victorii reuşite în faţa celor de la Sporting Lisabona.

Dinamo a dominat în prima repriză, pe care a încheiat-o cu scorul de 14-12 şi a reuşit să-şi păstreze avantajul şi în a doua parte a jocului, „parafând” victoria cu 26-24, în cadrul returului barajului pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Handbaliştii lui Constantin Ştefan au condus permanent, fiind egalaţi abia cu 10 minute înainte de final, 20-20.
Practic, Dinamo este prima echipă românească ajunsă în această fază a competiţiei, de când a trecut la noul format.

De altfel, alb-roşii produseseră surpriza în partida tur, pe care o câştigaseră cu 26-25, pe terenul portughezilor. Interesant este că Dinamo a întâlnit-o pe Sporting, anul trecut, în aceeaşi fază a competiţiei, însă pe atunci a ratat calificarea. În lupta pentru un loc în sfeturile Ligii Campionilor, Dinamo se va duela cu Paris Saint-Germain, campioana ultimelor cinci ediţii din Franţa şi una dintre favoritele pentru câştigarea trofeului.