Dinamo Kiev - Juventus, scor 0-2, în Liga Campionilor, într-un meci cu 15.000 de spectatori în tribune. Zenit - FC Bruges, scor 1-2, în altă partidă

0
foto facebook

Dinamo Kiev, echipă antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), de campioana Italiei, Juventus Torino, în primul meci din Grupa G a Ligii Campionilor, la care au avut acces 15.000 de spectatori pe Stadionul Olimpic (capacitate 70.000).

Aceasta este prima înfrângere suferită de Mircea Lucescu după ce a preluat echipa ucraineană, în iulie.

În minutul 46, Kulusevski a şutat, portarul Buşan a respins în faţă şi Morata a trimis balonul în poartă din apropiere.

În minutul 84, Cuadrado a centrat de pe partea dreaptă şi tot Morata a marcat cu capul din şase metri.

Partida a fost codusă fără probleme de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru.

Lucescu a fost contestat de ultraşi şi la acest meci. Ei au afişat un banner pe stadion, în care i-au cerut tehnicianului român să plece.

În Grupa F, în Rusia, FC Bruges a produs surpriza şi a câştigat pe terenul echipei Zenit Sankt Petersburg, scor 2-1 (0-0).

Au marcat: Lovren '75 / Dennis Bonaventure '63, De Ketelaere '90+3. Autorul golului victoriei belgienilor are 19 ani.

Şi această partidă a avut spectatori în tribune.