Dinamo, mult zgomot pentru nimic: Rezultat ruşinos pentru „câini“ cu o echipă venită din „B“

0

Dinamo a devenit o formaţie care punctează doar la capitolul ştirilor senzaţionale. Aproape zilnic, se scrie despre transferurile fabuloase ale roş-albilor pe salarii de mii de euro. În realitate însă, restanţele financiare rămân, iar echipa are o victorie în cinci runde!

Dinamo a schimbat acţionariatul, a schimbat antrenorul, şi-a refăcut lotul din temelii, însă, în continuare, are rezultate care, dacă vor continua, vor duce echipa în lupta pentru evitarea retrogradării.

Luni seară, în partida care a încheiat etapa cu numărul 5, formaţia pregătită de Cosmin Contra a fost învinsă, acasă, de UTA, scor 0-1 (Hora 42-penalty). Deşi a avut o întreagă repriză pentru a obţine măcar remiza, Dinamo a pedalat în gol după pauză. De fapt, o remarcă făcută de comentatorul Digi Sport, Ionuţ Angheluţă, pe finalul partidei, spune totul: „La Dinamo nu se vede nimic lucrat“.

Şi, într-adevăr, în a doua repriză, Dinamo a avut o singură ocazie notabilă, atunci când şutul deviat al lui Fabbrini a fost parat, cu o intervenţie senzaţională, de portarul Florin Iacob.

S-a terminat 1-0, UTA a bifat primul succes de la revenirea în Liga I, în timp Dinamo rămâne o formaţie chinuită care, sâmbătă (ora 21.00), o va întâlni pe FCSB, de asemenea, într-o criză profundă.