Djokovici - Thiem, a doua semifinală masculină la Roland Garros. Calificari fără emoţii pentru cei doi favoriţi

0
Djokovici

Liderul clasamentului mondial, Novak Djokovici, şi austriacul Dominic Theim, locul 4 ATP, s-au calificat în semifinale la Roland Garros, unde vor fi adversari.

Novak Djokovic a trecut în sferturi de germanul Alexander Zverev, scor 7-5, 6-2, 6-2, după două ore şi 9 minute de joc. Sârbul nu a pierdut niciun set de la începutul turneului.

Tot în sferturi, Thiem a trecut de rusul Karen Hacianov, locul 11 ATP,  scor 6-2, 6-4, 6-2, după o oră şi 48 de minute. Este al patrulea an consecutiv în care austriacul ajunge în careul de aşi pe zgura pariziană.

În cealaltă semifinală de la Roland Garros se vor întâlni Rafael Nadal, locul 2 mondial, şi Roger Federer, locul 3 mondal.