Euro 2020, gafe şocante în ultima zi a grupelor: „Prunea“ al ungurilor şi tragicomedia slovacă VIDEO

0
Péter Gulácsi

După 12 zile la rând cu meciuri, Euro 2020 ia o pauză. Până sâmbătă, când încep confruntările din optimi. Iar această pauză ne oferă timp să digerăm mai bine ceea ce s-a întâmplat, miercuri seară, în grupele E şi F.

Pentru că cele patru meciuri din aceste serii au completat tabloul optimilor. După nişte întâlniri sufocante! Cu 18 goluri şi cu două gafe ale portarilor, care au uluit lumea fotbalului.

Mai întâi, la Sevilla, Spania a fost scoasă din criză de goalkeeper-ul slovac, Martin Dúbravka (32 de ani, Newcastle). La scorul de 0-0, Dúbravka a fost salvat de transversală, după ce un şut violent, din afara careului, a lovit bara porţii. Imediat însă, norocul lui Dúbravka s-a transformat într-un ghinion teribil. Pentru că, în tentativa de a arunca mingea peste poartă, slovacul a dat un autogol de cascadorii râsului, după cum se poate vedea mai jos:

Nici la Munchen, la meciul Germania - Ungaria (2-2), eroarea portarului n-a lipsit. Aici, a comis-o Péter Gulácsi (32 de ani, Leipzig), al doilea căpitan al naţionalei Ungariei, după Ádám Szalai.

În minutul 66, la scorul de 1-0 pentru Ungaria, când nemţii erau în blocaj total, Gulácsi i-a readus în joc. În stilul lui Prunea, la Mondialul din 1994, în meciul cu Suedia. La fel ca fostul internaţional român, Gulácsi a ieşit complet eronat din poartă, a pierdut duelul aerian cu un neamţ, care a deviat în gura porţii, de unde Havertz a egalat: 1-1. Spre norocul lui Gulácsi însă, greşeala sa a contat prea puţin. Fiindcă ungurii au repus mingea la centru şi, imediat, au marcat pentru 2-1. Calificarea au ratat-o, deoarece Germania - Ungaria s-a terminat 2-2, după un gol imparabil înscris de Goretzka (84).

4. Ungaria 3 0 2 1 3-6 2

*Primele două clasate, plus patru cele mai bune echipe de pe locurile 3 au ajuns în optimi.