Euro 2020, Grupa B: Belgia a întors scorul cu Danemarca. Meciul, oprit în minutul 10, în semn de omagiu pentru Eriksen FOTO

0
FOTO EPA - EFE

Belgia s-a calificat în optimile de finală ale turneului final al Campionatului European, după ce a învins, joi, la Copenhaga, cu scorul de 2-1 (0-1), echipa Danemarcei, în etapa a II-a a Grupei B din cadrul Euro-2020.

Au marcat: Poulsen '2 / T. Hazard '55, De Bruyne '70.

Meciul de la Copenhaga s-a disputat cu aproximativ 25.000 de fani în tribune, după ce capacitatea admisă a Stadionului Parken a fost crescută de la 25 la sută la 65 la sută.

Partida a fost oprită în minutul 10, în semn de respect faţă de jucătorul Christian Eriksen, victimă a unui stop cardiac la meciul Danemarca - Finlanda, scor 0-1. Jucătorii şi spectatorii au aplaudat timp de un minut, în timp ce numărul 10 danez se afla într-un spital din Copenhaga, în recuperare.

"Toată Danemarca este cu tine, Christian", a fost bannerul afişat de suporterii echipei gazdă.

Au evoluat următoarele echipe:

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard (Skov Olsen '85), Maehle - Wass (Stryger Larsen '62), Hojbjerg, Delaney (Jensen '72) - Braithwaite, Poulsen (Norgaard '62), Damsgaard (Cornelius '72). Antrenor: Kasper Hjulmand;

Belgia: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Meunier,  Tielemans, Dendoncker (Witsel '59), T. Hazard (Vermaelen '90+4) - Mertens (De Bruyne '46), Lukaku, Carrasco (E. Hazard '59). Antrenor: Roberto Martinez.

Caronaşe galbene: Waas '59, Damsgaard '69, Jensen '82 / T. Hazard '90+4.

Arbitri: Bjorn Kuipers (Olanda) – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (ambii Olanda) – Andreas Ekberg (Suedia).