Euro 2020, Grupa B: Belgia, lecţie de fotbal predată Rusiei, confirmă statulul de mare favorită!

4
12 Jun 2021 23:53:11
Autor: Vincentiu Mihaiu

Reprezentativa Belgiei a învins, sâmbătă seara, la Saint Petersburg, cu scorul de 3-0 (2-0), Rusia, în al doilea meci din grupa B a Campionatului European de fotbal.

Naţionala Begliei, aflată pe primul loc în clasamentul mondia FIFA, nu a avut emoţii la debutul în competiţia europeană şi a tranşat disputa cu Rusia încă din prima repriză.

Oaspeţii au început meciul în atac şi au deschis repede scorul, în minutul 10, prin Lukaku, după o gafă a lui Semenov. Belgia a continuat să preseze şi şi-a dublat avantajul în minutul 34, dar golul a venit tot pe fondul unui erori în defensiva adversă. Portarul Shunin a respins în faţă o centrare de pe partea stângă şi Meunier, din mijlocul careului, a marcat cu latul.

La adăpostului avantajului de pe tabelă, begienii au mai cedat din iniţiativă, însă Rusia nu a reuşit să pună în pericol poarte lui Courtoise. Mai mult, cu două minute înainte de finalul partidei, pe contraatac, Lukaku a mai înscris o dată şi a dus scorul la 3-0.

Belgia: Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen (Vermaelen ’77) – Castagne  (Meunier ’27), Dendoncker, Tielemans, T. Hazard – Mertens (E. Hazard ’72), Lukaku, Carrasco (Praet ’77). Selecţioner: Roberto Martinez.

Rusia: Şunin – Mario Fernandes, Semenov, Dzhikia, Jirkov (Karavaev ’43) – Odzoev, Barinov (Diveev ’46) – Zobnin (Muhin ’63), Golovin, Kuziaev (Cerişev ’30, Miranciuk ‘63) – Dziuba. Selecţioner: Stanislav Cercesov.