Euro 2020, Grupa C: Macedonia şi Ucraina, spectacol total la Bucureşti! Meci cu 3 goluri şi 2 penalty-uri ratate

0
EURO 2020 Ucraina - Macedonia de Nord (Arena Naţională Bucureşti) - 17 iun 2021 / FOTO Inquam Photos / Octav Ganea

Suporterii prezenţi la la cel de al doilea meci de la Euro 2020 jucat pe Arena Naţională au asistat, joi după amiaza, la o nouă partidă atractivă.

Ambele echipe pierduseră meciurile de debut de la acest turneu final, Ucraina, 2-3 cu Olanda, Macedonia, 1-3 cu Austria, astfel că un nou eşec ar fi însemnat compromiterea aprope totală a şanselor de calficare în optmile competiţiei. Cu toate acestea, partida de pe Arena Naţională nu a fost sugrumată de teama de a nu pierde şi a rezultat un meci foarte spectaculoas, cu multe faze de poartă.

Cele două reprize au avut desfăşurări diametral opuse. Ucraina a făcut legea în primele 45 de minute, a înscris două goluri şi ar mai fi putut să o facă de alte două ori.

Yarmolenko a deschis scorul în minutul 29, după ce a rămas nemarcat la doi metri de poartă, în urma unei centrări din corner (foto). Peste doar 4 minute, Yaremchuk a dublat avantajul. Atacantul a scăpat singur cu Dimitrievski, după o pasă de nota 10 a lui Yarmolenko, şi a înscris cu un şut plasta la colţul scurt.

Revenirea de la vestiare ne-a arătat o altă faţă a echipei Macedoniei. Jucătorii antrenaţi de Igor Angelovski au dominat începutul reprizei şi ar fi putut înscrie imediat după reluarea partidei, dar şutul lui Bardhi a fost respins în corner de Bushcan. Macedonenii au redus totuşi din handcap, în minutul 57, după ce au beneficiat de un penalty. Lovitură de la 11 metri a fost respinsă iniţial de portar, dar mingea a revenit la executantul Alioski şi acesta nu a mai ratat.

Până la final, ocaziile au alternat la ambele porţi, cele mai clare fiind în contul ucrainenilor, inclusiv un penalty acordat după intervenţia VAR, pentru un henţ după o lovitură liberă, şi irosit de Malinovskyi (84), însă tabela a rămas nemodificată.

Ucraina - Macedonia de Nord 2-1 (2-0)

Au marcat: Iarmolenko '29, Iaremciuk '34 / Alioski '57.

Ucraina: Buşan – Karavaiev, Zabarnîi, Matvienko, Mikolenko – Stepanenko  – Iarmolenko (Ţigankov '70), Şaparenko (Sidorciuk '78), Zincenko, Malinovski (Sobol '90+2) - Iaremciuk (Besedin '70). Antrenor Andrii Şevcenko;

Macedonia de Nord: Dimitrievski – Ristovski, Velkovski (Trickovski '86), Musliu – Nikolov (Trajkovski '46), Ademi (Ristevski '86), Spirovski (Churlinov '46), Alioski – Bardi (Avramovski '77) – Pandev, Elmas. Antrenor Igor Angelovski.

Cartonaşe galbene: Şaparenko '43 / Velkovski '59, Avramovski '83