Euro 2020, Grupa C: Olanda face instrucţie şi cu Austria, obţine calificarea în optimi după doar 2 meciuri

0
Denzel

Portocala Mecanică a avut o prestaţie excelentă şi împotriva Austriei, pe care a învins-o, joi seara, scor 2-0 (1-0), şi s-a alăturat reprezentativelor Italiei şi Belgiei în următoarea faza a competiţiei.

Nici Olanda nu ştie de glumă la acest turneu final. După victoria din partida de debut, 3-2 cu Ucraina, olandezii au câştigat fără emoţii şi întâlnirea cu Austria. Pe Amsterdam Arena, gazdele au deschise scorul încă din minutul 11, după ce Depay a transformat un penalty acordat pentru un fault la Dumfries, infracţiune confirmată doar după consultarea VAR. Chiar dacă au terminat repriza cu un singur şut pe poartă, olandezii au mai ratat alte trei ocazii mari de a dubla avantajul, prin Depay (24 şi 40) şi  Dumfries (41).

Portarul austricecilor a ieşit în evidenţă în minutul 61, când a avut o dublă intervenţie spectaculoasă, la şuturile lui Blind şi De Ligt. Bachmann nu a mai putut face însă nimic în minutul 67, după ce Malen i-a pasat lui Dumfries (foto) în fatâ porţii goale.

În urma rezultatelor înregistrate astăzi, Olanda a câştigat grupa şi s-a calificat matematic în optimi, Ucraina şi Austria se vor lupta în meci direct, la Bucureşti, pentru poziţia secundă în grupă, în timp ce Macedonia de Nord devine prima echipă eliminată de la Euro 2020, indiferent de rezultatele din ultima etapă.

Olanda: Stekelenburg - Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (Ake '64), van Aanholt (Vijnaldt '65) - De Roon (Gravenbergh '74), Wijnaldum, F. De Jong - Weghorst (Malen '64), Depay (L. De Jong '82). Antrenor: Frank de Boer;

Austria: Bachmann - Lainer (Grillitsch '62), Dragovic (Lienhart '84), Hinteregger, Ulmer - Baumgartner (Lazaro '70), X. Schlager (Onisiwo '84), Laimer, D. Alaba - Gregoritsch (Kalajdzic '71), Sabitzer. Antrenor: Franco Foda.

Clasamentul grupei

1. Olanda         2 2 0 0 5-2 6 puncte

3. Ucraina        2 1 0 1 4-4 3 puncte

2. Austria         2 1 0 1 3-3 3 puncte

4. Macedonia.  2 0 0 2 2-5 0 puncte

*În optimi se califică primele două clasate din cele şase grupe plus cele mai bune patru formaţii de pe locurile 3.