FCSB se impune la Botoşani, scor 2-0, şi se apropie la trei puncte de liderul CFR Cluj

0
FOTO arhivă
FOTO arhivă

FCSB a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa FC Botoşani, în etapa a XVI-a a Ligii I. Fundaşul sârb al oaspeţilor, Bogdan Planici, a fost eliminat, în minutul 63. Cu a treia victorie la rând, echipa antrenată de Bogdan Argeş Vintilă s-a apropiat la trei puncte de liderul CFR Cluj, care va evolua, duminică, la Bucureşti, împotriva formaţiei Dinamo.

Au marcat: Coman '31, Gnohere '74

0-1, min. 31: Florinel Coman a marcat dintr-o lovitură liberă, dintr-o poziţie laterală stânga, apropiată de linia de fund a terenului;

0-2, min. 74: Florin Tănase l-a pus cu o pasă foarte bună pe Gnohere singur cu portarul, iar atacantul a marcat după ce l-a driblat pe Pap.

În minutul 63, Planici a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben.

Au evoluat următoarele echipe:

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Miron, Ţigănaşu - Papa, J. Rodriguez - Aşkovski (Andonic '84), Ongenda (Ofosu '77), Keyta - Chalkiadakis (Moussa '58). Antrenor Marius Croitoru;

FCSB: Bălgrădean - Creţu, Planici, I. Cristea, Panţîru - O. Popescu. D. Nedelcu (Moruţan '62), Fl. Tănase  - Man, Hora (Gnohere '46), Fl. Coman (Soiledis '73). Antrenor Bogdan Argeş Vintilă.

Cartonaşe galbene: Keyta '53, Moussa '90 / Planici '26 şi '63, Man '46, I. Cristea '52, Gnohere '81;

Cartonaş roşu: Planici '63.

Arbitri: Iulian Călin – Octavian Şovre, George Florin Neacşu – Cătălin Buşi;

Observatori: Marian Dorobanţu, Eduard Alexandru.

În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul 5, cu 27 de puncte, după CFR Cluj, 30 de puncte, FC Viitorul, 29 de puncte, Astra Giurgiu şi CSU Craiova, ambele cu câte 28 de puncte.

FC Botoşani rămâne pe locul 7, cu 22 de puncte.