6
4 Jul 2020 21:53:31
Autor: Cezara Paraschiv
Bogdan Argeşţ Vintilă, un nou pas greşit cu FCSB.

FCSB continuă parcursul dezastruos de la reluarea Ligii 1. După înfrângerea cu CFR Cluj, egalul cu Gaz Metan şi înfrângerea cu Astra (de la 2-0), băieţii lui Bogdan Argeş-Vintilă au remizat, 1-1, cu FC Botoşani, în etapa a şasea a play-off-ului.

Echipa lui Bogdan Argeş Vintilă a controlat startul de meci, iar Florinel Coman şi-a confirmat statutul de principal marcator al roş-albaştrilor, înscriind pentru a 12-a oară în acest sezon. El a deschis scorul în minutul 13, cu un şut frumos din afara careului. Bucuria a fost însă de scurtă durată pentru FCSB, întrucât, la doar trei minute după golul de 1-0, Iulian Cristea a faultat în apropierea propriului careu, fiind eliminat. Câteva minute mai târziu, Alexandru Ţigănaşu a prins un şut sănătos, de la aproximativ 30 de metri, în minutul 22, aducând oaspeţilor egalarea.

Egalitatea numerică a fost restabilită, în minutul 31, când Enrike Papa a încasat al doilea cartonaş galben.

Chiar dacă FCSB a revenit în maer parte la cârma jocului, tabela a rămas nemodificată până la fluierul final, Florin Tănase ratând o ocazie uriaşă în ultimele cinci minute.