FCSB - Poli Iaşi. Vicecampioana este în comă profundă, a bifat a 4-a înfrângere consecutivă

0
gnohere

FCSB a pierdut partida de pe teren propriu, jucată la Piteşti, scor 1-2, cu Poli Iaşi şi debandada de la echipă nu pare că are şanse să se termine prea curând

Chiar dacă patronul clubului încă visează încă la cai verzi pe pereţi şi spune că se bate la tilu şi că va califica echipa în grupele Ligii Europa, rezultatele şi jocul echipei arată cu totul altceva. Echipa patronată de Gigi Becali are cel mai slab început de sezon de când fostul cioban a preluat gruparea şi a ajuns pe locul 11 după 6 etape, cu doar 4 puncte şi un golaveraj negativ 7-12.

În prima parte a meciului de la Piteşti, FCSB nu şi-a creat practic nicio ocazie decentă de gol. Mai mult, cu 5 minute înainte de pauză. moldovenii i-au pedepsit printr-un gol marcat de Frăsinescu, cu o lovitură de cap după o fază fixă.

Prin intermediul lui Andronache, Gigi Becali a mutat la pauză şi i-a trimis în teren pe Ovidiu Popescu şi Adi Popa, pentru ca în minutul 61 sa-l arunce în luptă şi Harlem Gnohere (foto). Echipa a arătat mai bine şi a reuşit chiar să egaleze dintr-un penalty eronat acordat, mingea ieşind în afara terenului de joc la centrarea care a precedat lovitura de la 11 metri.

Seara s-a transformat într-un coşmar absolut în minutul 73, când Vlad a comis o eroare de junior. Goalkeeper-ul nu a putut opri şutul pe centrul porţii, nu foarte puternic şi de la distanţă destul de mare, a lui Loshaj şi mingea a ajuns în plasă.

În minutul 81, centralul Bârsan a comis o nouă eroare, de data aceasta împotriva celor de la FCSB. Adi Popa a fost agăţat în careu, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

FCSB: Vlad - Belu, Cristea, Marc, Panţîru - Tănase, Pintilii (Popescu ’46), Oaidă - M. Roman (Popa ’46), Gikiewicz (Gnohere ’61), Moutinho.

Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Frăsinescu, Diallo, Radu – Breeveld (Danale ’78), Loshaj – Haţiegan (Platini ’46), Passaglia, F. Cristea - A. Cristea (Bălan ’72).

Cartonaşe galbene: I. Cristea ’50, Marc ’68, Fl. Tănase ’70 / Diallo ’36, F. Cristea ’47, Platini ‘90+3

Arbitri: Marcel Bîrsan - Marius Marica, Marius Nicoară - Andrei Antonie

În urma acestui rezultat, Poli Iaşi adună acelaşi număr de puncte cu liderul CFR Cluj, 14, în timp ce FCSB a ajuns pe poziţia 11.

Tot astăzi a avut loc partida Botoşani - Universitatea Craiova 1-1, în timp ce ieri s-au jucat meciurile Hermannstandt - Clinceni 2-1 şi Chindia - Dinamo 3-2

Ultimele partidei ale etapei se joacă luni Voluntari - Gaz Metan (ora 18.00) şi Astra - Viitorul (ora 21.00)