FOTO BRD Năstase - Ţiriac Trophy: trei din primii patru favoriţi au pierdut în sferturi, Monfils are acum prima şansă

0

Tenismenul francez Gilles Simon, favoritul numărul 1 al competiţiei de la Bucureşti, a pierdut meciul cu spaniolul Daniel Gimeno - Traver, locul 68 ATP.

Rezultate înregistrate în sferturi

Spaniolul Daniel Gimeno - Traver l-a bătut pe Gilles Simon, favoritul numărul unu al competiţiei, scor 6-7, 6-4, 6-4.

Spaniolul Guillermo Garcia-Lopez (locul 45 ATP)  l-a învins în sferturi pe cehul Lukas Rosol, cap de serie numărul 4, scor 6-4, 7-6 (9/7).

Tenismenul ceh Jiri Vesely (ocul 46 ATP) l-a învins, în sferturile de finală, cu scorul de 6-4, 6-4, pe croatul Ivo Karlovici, al treilea favorit al competiţiei şi locul 22 ATP.

Francezul Gael Monfils, favoritul doi al concursului, e singurul care merge mai departe dintre principalii pretendenti la trofeu, după victoria cu italianul Simone Bolleli, scor 6-3, 7-6.

În semifinale, Daniel Gimeno - Traver îl va întâlni pe Jiri Vesely, partidă programată de la ora 13.00. Apoi, se va juca meciul dintre Gael Monfils şi Guillermo Garcia-Lopez.

De la ora 18.30, are loc meciul legendelor, cele patru stele fiind Ilie Năstase, Andrei Pavel, Henri Laconte şi Mansour Bahrami.