Sport

articolul anterior articolul urmator

FOTO Rezumatul şi medaliaţii din a cincea zi a concursurilor olimpice, la Soci

0
12 Feb 2014 11:01:57
Autor: Diana Seceleanu, Andrei Militaru
Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci FOTO Reuters
Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci FOTO Reuters

Cea de-a cincea zi de concursuri în cadrul JO de iarnă de la Soci a adus o nouă serie de medaliaţi olimpici. În acest moment, Germania e liderul în clasamentul pe medalii, fiind urmată de Canada şi Norvegia.

Rezultatele zilei a cincea a întrecerilor olimpice

Patinaj artistic, proba pe perechi: ruşii Maxim Trankov şi Tatiana Volosozhar au devenit campioni olimpici;

Hochei pe gheaţă feminin: Elvetia - Finlanda 3-4, Canada - SUA 3-2, Cehia - Suedia 2-4, Letonia - Elvetia 0-1;

Snowboard feminin: Kaitlyn Farrington din SUA a câştigat medalia de aur. 

Sanie dublu masculin: echipajul Germaniei a câştigat aurul olimpic. Austria a luat argintul, iar Letonia bronzul;

Patinaj viteză: Stephan Groothuis din Olanda a devenit campion olimpic;

Schi alpin feminin: slovaca Tina Maze şi elveţianca Dominique Gisin au câştigat fiecare medalie de aur, o premieră pentru Jocurile Olimpice de iarnă la această probă; în această probă România a fost reprezentată de Ania Caill, care a abandonat.

Combinată nordică: Eric Frenzel din Germania a devenit campion olimpic.

Programul românilor în ziua a şasea (joi) a Jocurilor Olimpice

ora 9:30 - Maria Marinela Mazilu, skeleton (calificări)

ora 12:00 - Timea Sara, schi fond 10 km clasic (finala)

ora 16:00 - Cornel Dumitru Puchianu, biatlon 20 km individual (finala)

ora 16.00 - Eva Tofalvi, biatlon 15 km individual feminin (finala)

ora 17:00 - Zoltan Kelemen, patinaj artistic individual masculin (programul scurt) 

Alte evenimente din a şasea zi a competiţiei olimpice

Hochei pe gheaţă: Slovacia - SUA, ora 14.30 (TVR 1), Canada - Norvegia, ora 19.00 (TVR 1), Rusia - Slovenia, ora 00.30 (TVR 1);

Schi fond feminin, ora 12.00 (TVR 2), short-track feminin şi masculin, ora 12.00 (TVR 2, transmisiune alternativă)

Biatlon, ora 16.00 (TVR 2), patinaj artistic, program scurt, ora 16.00 (TVR 2, transmisiune alternativă)

Patinaj viteză feminin, ora 16.00 (TVR 3)

Sanie echipe, ştafetă, ora 18.15 (TVR 3)

Adauga Comentariu

Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos

Varianta 1

Autentificare cu contul adevarul.ro
Creeare cont

Varianta 2

Autentificare cu contul de Facebook
Logare cu pseudonim

0 Comentarii

Modifică Setările