Gala Campionilor Federaţiei Române de Motociclism

0

Complexul hotelier Cheile Grădiştei din Moeciu de Sus a fost gazda Galei anuale de premiere a campionilor Federaţiei Române de Motociclism pe 19 decembrie. În 2009, cele patru discipline ale Federaţiei Române de Motociclism, viteză, motocross, tot-teren şi dirt-track, au produs nu mai puţin de 50 de campioni, provenind dintr-o sumedenie de clase, de la Juniori III până la Veterani şi Amatori. Aceasta a făcut ca aproximativ 350 de pe

Campionii la Viteză pe Circuit, Liga I sunt: Cătălin Ciolan (clasa 125 cc SP, Cătălin Valentin Ciolan Motorsport Braşov), Cătălin Cazacu (clasa Super Sport, Taifun RT Timişoara), Călin Haplea (clasa Super Bike, Motoracing Cluj), Dan Demetrescu (Super Sport Debutanţi, Fire Motorsport Bucureşti) şi Alex Cristian Baciu (Juniori pe motodrom, Steaua GTH Bucureşti).

Campionii la Viteză pe Aeroport, Liga II sunt: Alex Cristian Baciu (Juniori III, Steaua GTH Bucureşti), David Catana (Juniori II si 85 cc, Steaua GTH Bucureşti), Adrian Ciujdea (Juniori I, Steaua GTH Bucureşti), Alexandru Bar (125 GP, LuPO RT Timişoara), Cătălin Ciolan (125 SP,  Cătălin Valentin Ciolan Motorsport Braşov), Ionel Bogdan (250 cc, Steaua GTH Bucureşti), Cătălin Cazacu (Super Sport, Taifun RT Timişoara) şi Mihai Popescu  (Super Sport Debutanţi, Steaua GTH Bucureşti). Cupa României la viteză a fost câştigată de Steaua GTH Bucureşti.

La Supermoto, titlul de campion naţional a fost câşitgat pentru a opta oară de Peter Gagyi (Gagyi Motorsport Târgu Mureş). De altfel, Peter a primit şi un Premiu Special, pentru cele mai numeroase rezultate internaţionale pe parcursul unui sezon competiţional.

La disciplina Motocros, titlurile de campion au revenit următorilor sportivi: Igor Cuharciuc (50 automate, Internaţional, Republica Moldova), Botond Bonis (50 automate, Naţional, Sugas Sfântu Gheorghe), Robert Tompa (65 cc, Sugas Sfântu Gheorghe), Rares Logigan (85 cc, Naţional şi Internaţional, Motosport Xtreme Mediaş), Istvan Balasz (MX2 si MX2 Juniori, Ivan Moto Racing Odorheiu Secuiesc) şi Adrian Răduţă (Top Cross TCS Ciolpani). La Amatori şi Veterani, campionii sunt Fodor Vilmos Elemer (Ivan Moto Racing Odorheiu Secuiesc), respectiv Florian Pop (MTP Racing Târgu Mureş) iar la Quad s-a impus Răzvan Irimescu (Speed Racing Timişoara). Campionatul naţional de echipe la motocross a fost câştigat de Steaua GTH Bucureşti, iar Cupa României la Motocross a fost câştigată de Sugas Sfântu Gheorghe.

Trecând la disciplina Tot-Teren, campion naţional la Endurocross este Emanuel Gyenes (Vectra Zărneşti), iar la Quad, Răzvan Irimescu (Speed Racing Timişoara). Pentru rezultatele sale deosebite şi ocuparea locului V în Campionatul Mondial de Rally Raid, Emanuel Gyenes a primit Premiul Special de Sportivul Anului 2009.

La Enduro, la clasa A, titlurile campion au revenit următorilor sportivi: Marton Szilveszter (E1, Perpetuum Mobile Satu Mare), Zsolt Ervin Kovacs (E2, naţional şi internaţional, Ivan Moto Racing Odorheiu Secuiesc), Tudor Mircea Cristea (E3, Outriders Sfântu Gheorghe), Dominic Szereday (Juniori, naţional şi internaţional, Perpetuum Mobile Satu Mare). La Quad, campion naţional este Alin Mihai (Xtreme Adventure Buzău), iar la fete s-a impus Andreea Goga (Vectra Zărneşti). Pe echipe, campionatul a fost câştigat de Perpetuum Mobile Satu Mare.

Campion naţional la Rally Raid este Dan Costescu (Top Cross TCS/Motomall Racing Ciolpani), iar la ATV, Alin Mihai (Extreme Adventure Buzău).

La disciplina Dirt-Track, Adrain Gheorghe de la CSTA Bucureşti este campion naţional atât la Juniori cât şi la Seniori.

Un moment aparte a fost cel rezervat premiilor speciale. La capitolul cele mai bune organizări au fost premiaţi următorii: Ilie Răduţă (Top Cross TCS Ciolpani, pentru motocros), Nicu Niţă (Dirt-Track), Traian Mihăilescu (Steaua GTH Bucureşti, Viteză pe Aeroport), Anca Mureşan (Las Vegas RT Arad, Supermoto şi Juniori), Ramona Maris (Speed Racing Timişoara, Endurocross) şi Florin Radu (Extreme Adventure Buzău, Enduro). Gheorghe Voiculescu a primit un Premiu Special pentru cel mai numeros public la o competiţie, este vorba de Dirt-Track, la Brăila, iar Corneliu Trică, pentru susţinerea Campionatului Naţional Individual de Rally Raid. Nu în ultimul rând, un alt premiu special este cel acordat  lui Patrick Boissy, pentru suportul necondiţionat acordat dezvoltării  Enduro în România.

Mircea Vrăjitoru (CSM Bucureşti) este primul român care a obţinut puncte în World Superbike, în Campionatul European Superstock 600, fapt pentru care a primit un Premiu Special, alături de Marcel Butuza (Vectra Racing), care s-a clasat în primii zece sportivi ai lumii, în Campionatul Mondial de Rally Raid 2009. Unul dintre cele mai emoţionante momente a fost cel în care Zoe Jurian a primit Premiul Special pentru întrega activitate depusă în slujba sportului cu motor, o activitate care se întinde pe cinci decenii.