Gigi Becali, în delir: FCSB înşiră victoriile cu Edward Iordănescu şi urcă vertiginos în clasament

0
Gigi Becali, un patron fericit

La al 6-lea meci cu noul antrenor, unul care a primit mână liberă din partea patronului, formaţia bucureşteană şi-a mai trecut trei puncte în cont.

Edward Iordănescu (43 de ani) a avut un start ratat la FCSB, cu o remiză chinuită cu Sepsi (1-1) şi o înfrângere usturătoare, la Cluj, cu CFR (1-4). De când s-a reluat însă campionatul, după pauza prilejuită de meciurile echipelor naţionale, FCSB arată mai bine. Şi tocmai a ajuns la a patra victorie la rând!

După 6-0 cu Dinamo şi 1-0 cu „U“ Craiova, plus o calificare în cupă, ce-i drept cu mari emoţii cu Hunedoara (5-3), FCSB a trecut şi de ultima clasată Academica Clinceni.

Keşeru (3) şi Vinicius (10) au lămurit lucrurile din start, în faţa echipei la care Ionuţ Chirilă a bifat al doilea eşec, în două partide, după eliminarea din cupă, la mijlocul săptămânii. În ciuda startului lansat al gazdelor, Omoh a menţinut suspansul, când a înscris exact înainte de pauză, stabilind scorul după primele 45 de minute: FCSB - Voluntari 2-1.

La reluare, FCSB şi-a securizat victoria, după ce Ianis Stoica a marcat şi el, în minutul 67. S-a terminat 3-2, după ce Juan Cascini a redus din handicap, după un corner (89).

Graţie succesului, echipa finanţată de Gigi Becali a ajuns pe locul 3 în Liga I, la şase puncte de liderul CFR Cluj, care are însă un meci mai puţin disputat.

16. Clinceni 10 0 2 8 8-22 2

*Primele şase clasate, la finalul sezonului regulat, merg în play-off, iar locurile 7-16 ajung în play-out.