Halep, meci tare la Toronto: Simona dă de chinezoaica în faţa căreia a cedat la Australian Open

0
Halep

Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) a avut o zi de pauză, marţi, la Canadian Open. Astfel, a putut urmări partida care a stabilit următoarea ei adversară.

Simona Halep a debutat, la Toronto, cu o victorie scurtă, fără emoţii, în faţa lui Donna Vekic (Croaţia, 26 de ani, 82 WTA), venită din calificări: 6-0, 6-2 în 62 de minute.

În turul II, misiunea Simonei va fi un pic mai dificilă. Pentru că o va întâlni pe chinezoaica Shuai Zhang (33 de ani, 45 WTA), o adversară experimentată, cu 24 de victorii şi 19 înfrângeri, în acest sezon.

În runda inaugurală de la Canadian Open, Zhang a trecut de Cristina Bucşa (Spania, 122 WTA), sportivă născută în Republica Moldova. A fost 6-1, 6-3 pentru Zhang, după 60 de minute.

Aşadar, Halep şi Zhang vor ajunge faţă în faţă, în turul II, la Toronto. Va fi a 6-a întâlnire directă, bilanţul de până acum fiind de 3-2 pentru jucătoarea din Constanţa, după cum se poate vedea mai jos:

*2022 (Madrid, zgură): 6-2, 6-3 Halep

*2019 (Wimbledon, iarbă): 7-6, 6-1 Halep

*2016 (Beijing, hard): 6-0,, 6-3 Zhang

*2016 (Australian Open, hard): 6-4, 6-3 Zhang

*2012 (Indian Wells, hard): 6-1, 6-1 Halep

În optimile de la Toronto, învingătoarea meciului Halep – Zhang va juca fie cu Teichmann (21 WTA), fie Kontaveit (2 WTA).

Până atunci, organizatorii vor anunţa data şi ora partidei din turul II în care Halep şi Zhang se vor afla faţă în faţă.

CITEŞTE ŞI:

Halep atacă, diseară, optimile la Toronto: Meciul cu Zhang, pus la o oră ideală pentru publicul din România