Halep, primul meci, prima răbufnire nervoasă: Simona s-a supărat pe un om din stafful ei

0
Simona Halep a simţit că mai are de lucru şi la condiţia ei fizică

Simona Halep (4 WTA) e în sferturile turneului de la Adelaide, însă victoria cu Ajla Tomljanovici (52 WTA) a fost una muncită, cu momente grele.

Simona Halep a avut nevoie de o oră şi 38 de minute pentru a câştiga primul meci de simplu disputat în 2020 şi s-a văzut, în mod clar, că românca mai are de lucru până la Australian Open (20 ianuarie – 2 februarie).

„Simo“ a început partida în forţă, însă frustrările ei au apărut după ce, pe finalul primului set, adversara ei din Australia s-a apropiat la 5-4. A fost momentul în care românca a apelat la o repriză de on-court coaching, cerând ajutorul lui Darren Cahill.

După ce i-a transmis elevei sale nişte indicaţii tactice, Cahill a primit, la rândul său, un mesaj din partea Simonei, vizibil nervoasă: „Să-i spui lui Teo (n.r. – Teo Cercel) că am obosit!“.

Teo Cercel e cel care se ocupă de pregătirea fizică a fostului lider mondial.