articolul anterior articolul urmator

Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon, după ce a trecut de numărul 4 mondial

3
4 Jul 2022 20:15:42
Autor: News.ro
Simona Halep FOTO AFP

Simona Halep s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, luni, după ce a învins-o pe spaniola Paula Badosa, a patra favorită, cu 6-1, 6-2, după o oră petrecută pe teren.

Halep, locul 18 mondial şi favorită 16, a obţinut o victorie fără drept de apel în faţa numărului 4 mondial, spaniola Paula Badosa.

Simona s-a impus în primul set, scor 6-1, după doar 26 de minute.

Românca a câştigat şi setul doi cu 6-2, iar meciul s-a încheiat după 59 de minute.

Pentru Halep urmează în sferturi duelul cu franţuzoaica Harmnony Tan sau americancaa Amanda Anisimova.