Halep, start promiţător: Simona, victorie clară şi profitabilă în primul meci din 2022. Ştim când se va duela cu Ruse

0
Halep

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) şi-a respectat statutul de mare favorită, în duelul cu Destanee Aiava (Australia, 21 de ani, 316 WTA) trecând, fără probleme, în turul II, la Melbourne Summer Set 1.

Simona Halep a făcut exact cât trebuia pentru a învinge o jucătoare mult sub nivelul ei din toate punctele de vedere.

În prima ei partidă de simplu, în noul sezon, constănţeanca a avut un meci intens, dar unul în care, în niciun moment, n-a „tremurat“ pentru calificare.

În primul set, s-a mers pe serviciu în primele opt game-uri (4-4). Apoi, Halep a izbutit un break la zero şi, imediat, a închis setul, cu încă un game alb, de această dată pe serviciul propriu: 6-4 în 43 de minute.

Setul doi a început şi mai bine pentru Halep, care s-a dus la 2-0 şi s-a impus cu 6-2.

În turul II, Halep o va înfrunta pe Gabriela Ruse (24 de ani, 87 WTA). Cele două s-au întâlnit o singură dată până acum, la 27 octombrie 2021, în turul I de la Translvania Open. Atunci, „Simo“ s-a impus, fără probleme, scor 6-1, 6-2.

Halep şi Ruse se vor înfrunta, în noaptea de miercuri spre joi, nu mai devreme de ora 03.30 (Digi Sport 2) pe Rod Laver Arena, la Melbourne.

CITEŞTE ŞI:

Halep - Ruse, un meci pentru bani de shopping: Ce sumă va primi învingătoarea

Halep atacă Top 10: Câte locuri a urcat deja şi unde va ajunge, dacă va lua trofeul, la Melbourne

Halep, încântată: Prima reacţie după o victorie confortabilă, la Melbourne

7.816 de euro va primi Simona Halep pentru accederea în turul II de la Melbourne Summer Set