Halep, victorie chinuită cu gust de Schunk: Simona e în turul II la French Open după o partidă sufocantă

0
Simona Halep a suferit enorm la o partidă în care era mare favorită

Simona Halep (30 de ani) şi-a început aventura la French Open 2022 cu o victorie în trei seturi, la capătul unui meci de care n-ar vrea să-şi mai aducă aminte prea curând!

Halep (19 WTA) – Schunk (165 WTA), în turul I de la French Open, a fost exact genul de meci detestat de o jucătoare de talia Simonei!

Pentru că o puştoaica de doar 19 ani, apărută pe tablou din postura de lucky-loser, în primul ei Grand Slam din carieră, n-avea nimic de pierdut, în timp ce pentru Halep, orice alt rezultat în afară de o calificare în turul II, ar fi echivalat cu un dezastru sportiv! Şi când ne gândim că „Simo“ a intrat pe teren, după o perioadă cam lungă fără meciuri, de 13 zile mai precis, avem o posibilă explicaţie pentru startul slab de meci din partea campioanei din 2018.

Schunk a luat primele trei game-uri, sub privirile îngrijorate ale familiei Halep şi ale Nadiei Comăneci, toţi aflaţi în tribunele arenei „Simonne-Mathieu“. Din fericire, „Simo“ şi-a păstrat calmul, a egalat (4-4), după care şi-a arătat clasa superioară, câştigând şi următoarele două game-uri pentru a-şi adjudeca primul set: 6-4 după 42 de minute.

Halep, prestaţie catastrofală în setul doi

Din păcate, după acest prim set în care s-a redresat la timp, în actul secund, Halep a jucat catastrofal! Şi a fost surclasată, în adevăratul sens al cuvântului, de Nastasja! Aceasta s-a dus la un incredibil 5-0 şi, abia la acest scor, „Simo“ a reuşit să puncteze pe tabelă, evitând ruşinea pierderii setului la zero! Schunk (foto) a câştigat setul doi, scor 6-1 după doar 35 de minute.

Schunk

Cu totul alt meci după primele două game-uri, în decisiv

Primul game din decisiv a prelungit, din păcate, agonia Simonei. Pentru că aceasta s-a chinuit să-şi facă serviciul, după un game-maraton, în care a salvat două mingi de break. Imediat, a urmat încă un game de mare luptă, în care Schunk a salvat două mingi de break, însă la a treia n-a mai avut ce face, permiţându-i Simonei să se ducă la 2-0. S-a dovedit a fi începutul sfârşitului pentru nemţoaica de 19 ani, pentru că, imediat, Halep şi-a făcut serviciul fără probleme şi, probabil, pentru prima dată în acest meci, a răsuflat uşurată: 3-0. Până la final, Simona a defilat spre victorie, adjudecându-şi calificarea după o oră şi 48 de minute, scor 6-4, 1-6, 6-1.

În turul II, Simona o va întâlni pe chinezoaica Qinwen Zheng (19 ani, 74 WTA). Halep şi Zheng s-au mai întâlnit o singură dată până acum, chiar în acest an, în Melbourne Summer Set, în luna ianuarie. Atunci, „Simo“ s-a impus pe hard, scor 6-3, 6-2.

CITEŞTE ŞI:

Halep a trăit o presiune infernală: Gestul de uşurare prin care şi-a celebrat victoria muncită VIDEO

Halep, primele declaraţii după o victorie alarmantă: Singurul moment în care şi-a permis un zâmbet

20 victorii şi 6 înfrângeri are Simona Halep, în acest sezon.   18 victorii şi 15 înfrângeri are Nastasja Mariana Schunk, în acest sezon. Din aceste 33 de meciuri, doar opt au fost în turneele WTA, restul fiind în întrecerile ITF.