Handbalistele au pierdut cu 27-29 în Serbia

0

Naţionala feminină de handbal a suferit astăzi, la Zajecar, primul eșec din preliminariile Campionatului European 2012: 27-29 (11-17) cu Serbia. Returul se va disputa sâmbătă, la Drobeta Tr. Severin.

Pregătită de Radu Voina, naționala a fost dominată categoric în primele 30 de minute. Erorile comise, mai ales în atac, au făcut ca Serbia să conducă la pauză cu 17-11!

La reluare, România a avut inițiativa, revenind în joc - a recuperat din diferență (16-19, min. 39). Tricolorele n-au reușit, însă, să mețină acest ritm. Astfel că Serbia s-a detașat din nou, în doar trei minute: 23-16. Așa se explică faptul că gazdele au câștigat cu 29-27.

Au marcat pentru România Băbeanu 5 goluri, Zamfir 4, Nechita 4, Senocico 3, Brădeanu 3, Manea 2, Farcău 2, Ardean-Elisei 2, Hotea 1, Ciuciulete 1.

În cealaltă partidă din grupă, Portugalia a învins cu 30-18 Grecia, în deplasare, miercuri.

Clasament la zi: 1. Serbia 6 puncte, 2. România 4p, 3. Portugalia 2p, 4. Grecia 0p.

Partida retur cu Serbia va avea loc sâmbătă, la Drobeta Turnu Severin (ora 18.00). În ultimele două dispute din grupă, tricolorele se vor deplasa în Portugalia, în 30 mai, iar apoi vor primi vizita Greciei, în 2 iunie.

Primele două clasate din fiecare din cele şapte grupe se vor califica la turneul final al Campionatului European din Olanda, care este programat în intervalul 2-16 decembrie.

La turneul final sunt calificate din oficiu campioana europeană Norvegia şi naţiunea gazdă, Olanda.