Hasta la vista, Barca! Catalanii au fost măcelăriţi de Bayern Munchen, într-un meci cu 10 goluri

0

Bayen Munchen s-a calificat, vineri seară, la Lisabona, în semifinalele Ligii Campionilor, după ce i-a administrat Barcelonei o bătaie fără precedent în această fază a competiţiei

Dacă partida dintre Bayern şi Barcelona chiar a fost 'finala din sferturi', aşa cum au considerat-o foarte mulţi microbişti, trofeul ar putea să fie de pe acum decernat nemţilor.

Nici nu începuse bine meciul şi Bayern deschidea scorul prin Mueller (4). Trei minute mai târziu, nemţii marcau încă o dată, Alaba - execuţie spectaculoasă, doar că au făcut-o în propria poartă, 1-1. Au urmat alte două ocazii mari pentru spanioli, Suarez singur cu Neuer şi bară Messi, după care Barca nu a mai contat în ofensivă. Bayern nu a resimţit şocul şi a continuat să atace în valuri. Cum defensiva Barcelonei a fost ca şi inexistentă, germanii au punctat de alte trei ori până la pauză, Perisic (21), Gnabry (28) şi Mueller (31), şi şi-a creat foarte multe alte ocazii importante.

Pauza nu a adus nimic nou, Diferenţa de valoare dintre cele două echipe a rămas la fel de frapantă, foarte probabil fanii catalanilor trăind sentimentul de neputinţă experimentat de suporterii stelişti pe vremea când echipa lor facea figuraţie în grupele Ligii Campionilor.

Cu toate acestea, la singurul său atac periculos din această repriză, Barca a redus din handicap, 2-4, Suarez (57). Nu a existat niciodată sentimentul unei remondate, nici nu avea cum, golul având mai mult efect de bumerang. Bayern a refăcut imediat diferenţa, Kimmich (62), şi a continuat să atace cu toate liniile. Printre nenumărate alte ocazii, Lewandosky (82) şi-a pus şi el numele pe lista marcatorilor, în timp ce Coutinho (85 şi 89), jucătorul împrumutat de catalani la Bayern, a bătut ultimele piroane în sicriul Barcelonei.

În semifinale, Bayern Munchen va întâlni învingătoarea meciului dintre Manchester City (Anglia) - Olympique Lyon (Franţa).

Bayern - Barcelona 8-2 (4-1)

Au marcat Muller '4, '31, Perisic '21, Gnabry '28, Kimmich '63, Lewandowski '82 şi Coutinho '85, '89 / Alaba '7 (autogol) şi Suarez '57.

Bayern Munchen: Neuer - Kimmich, J. Boateng (Sule '76), Alaba, A. Davies (Hernandez '84) - T. Alcantara, Goretzka (Tolisso '84)- Gnabry (Coutinho '75), T. Müller, Perisic (Coman '67) - Lewandowski. Antrenor: Hans Flick

FC Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Piqué, Lenglet, Jordi Alba - De Jong, Busquets (Fati '70), Sergi Roberto (Griezmann '46), Vidal - Messi, Luis Suarez. Antrenor: Quique Setien

În cealaltă semifinală, RB Leipzig va juca cu Paris Saint-Germain.