Horia Tecău, ghinion teribil la Turneul Campionilor: Cum a pierdut calificarea în semifinalele competiţiei

0

Horia Tecău/Julien Rojer (România/Olanda) au fost învinşi, vineri, 6-3, 7-6 (4), de echipa franceză Hugues Herbert/Nicolas Mahut, în ultima etapă a Grupei Max Mîrnîi de la Turneul Campionilor.

În urma acestui rezultat, Tecău şi Rojer au ratat calificarea în semifinale, ocupând, cu o victorie şi două înfrângeri, locul 3 în grupă. Echipa românului ar fi obţinut calificarea dacă ar fi câştigat un singur set în meciul de vineri.

În primul meci al zilei de vineri, echipa columbiană Juan Manuel Cabal / Robert Farah, cap de serie numărul 1, a învins, cu scorul de 7-6 (7), 6-2, cuplul german Kevin Krawietz / Andreas Mies, cap de serie numărul 3.

Mahut şi Herbert au câştigat grupa cu trei victorii şi fără set pierdut. Celelalte trei echipe au înregistrat câte o victorie şi două înfrângeri. departajarea între ele făcându-se la setaveraj.