Ianis Hagi, integralist în Europa League, CFR Cluj şi-a aflat adversara din turul 3

0

Joi seara, în afara meciurilor echipelor FC Botoşani şi FCSB din turul 2 preliminar din Europa League, au mai fost şi alţi jucători români implicaţi în competiţia europeană

Ianis Hagi a jucat tot meciul în victoria celor de la Glasgow Rangers, scor 5-0, cu Lincoln, din Gibraltar. Românul a a dat o pasă de gol, a obţinut lovitura liberă din care s-a deschis scorul şi a primit un cartonaş galben în minutul 74

Liviu Antal a marcat unul gol al echipei sale, Zalgiris, în eşecul, scor 3-1, din deplasare cu Bodo Glimt.

Formaţia AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu rezervă, s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Europa, trecând în de Shamrock Rovers, scor 2-0. La partida disputată la Dublin, au marcat Ibrahimovici ’23 şi Calhanoglu ’67.

Djurgadgen, adversara celor de la CFR Cluj în turul 3 preliminar

Campioana Suediei a învins greu, pe teren propriu, campioana din Gilbraltar, Europa FC, scor 2-1. Europa FC a ratat un penalti in minutul 40, iar din minutul 62 a evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Quillo. Imediat după ratarea loviturii de la 11 metri, gazdele au deschis scorul prin Edwards (min.42), formaţia din Gibraltar egalând prin Gallardo (57). Ulvestad (min.69) a stabilit rezultatul final din penalti. Meciul dintre Djurgarden şi CFR Cluj se va juca peste o săptămână, în Suedia.