Ianis Hagi, prima realizare fotbalistică după 14 zile: Ce a reuşit la un minut după intrarea sa pe teren

0

Campioana Genk şi-a mai revenit după o serie catastrofală, cu şapte înfrângeri în ultimele zece partide oficiale în toate competiţiile, şi s-a răzbunat pe penultima clasată Waasland-Beveren.

Din păcate, Ianis Hagi n-a fost titularizat nici în această întâlnire, neamţul Hannes Wolf preferând să înceapă meciul cu mijlocaşul român pe banca de rezerve. Iar decizia sa nu s-a dovedit a fi una greşită, în condiţiile în care Genk şi-a devorat adversara: 3-0 după 35 de minute!

Dup pauză, Ianis Hagi a fost primul fotbalist introdus pe teren de Wolf, în minutul 69, în locul ghanezului Paintsil. Imediat, românul a avut un impact asupra partidei, furnizând pasa de gol pentru reuşita de 4-0, semnată de Berge (70). A fost prima realizare concretă pentru Ianis Hagi, după o altă pasă de gol furnizată în înfrângerea cu Sint Truidense, scor 1-2, la 30 noiembrie.

Genk - Waasland-Beveren s-a terminat 4-1, scor care a propulsat campioana Belgiei pe locul 7 după 19 runde. Genk are 28 de puncte, iar lider e Club Brugge cu 42 de puncte.

CITEŞTE ŞI:

Ianis Hagi, o dezamăgire uriaşă: În ce categorie a fost plasat într-un articol din presa belgiană

Ianis Hagi, eşec previzibil la Genk: Ce a avertizat Ladislau Bölöni încă din luna septembrie

Ianis Hagi, refuzat de Craiova! Piţurcă, declaraţie hotărâtă în faţa ziariştilor: „E tăticul lui patron acolo“

Ianis Hagi îşi face bagajul: Ce i s-a întâmplat, din nou, sâmbătă şi unde poate ajunge în curând

Hagi va „turba“: Genk îl aruncă pe Ianis! Anunţul presei belgiene şi cifrele unui eşec fotbalistic