Rangers a zdrobit-o pe Antwerp, Ianis Hagi este în optimile Europa League! Toate rezultatele de joi seara

2
25 Feb 2021 22:32:51
Autor: Vincentiu Mihaiu

Formaţia Glasgow Rangers, la care joacă Ianis Hagi, a eliminat gruparea belgiană Antwerp şi s-a calificat, joi, în optimile de finală ale Ligii Europa, cu scorul general de 9-5.

Scoţienii, care câştigaseră şi prima manşă, scor 4-3, s-au impus şi în retur, după un meci în care s-au marcat tot 7 goluri, scor 5-2. Ianis Hagi a început partida ca titular şi a fost schimbat în minutul 71, când scorul era 3-2. Românul a avut o evoluţie mediocră şi nu a contribuit la niciunul dintre golurile echipei sale.

Golurile gadelor au fost marcate de Morelos ‘9, Patterson ’46, Kent ’55, Barisic ’79 (penalti) şi Itten ‘90+2 (penalti), în timp ce pentru oasăeţi au înscris Refaelov ’32 şi Ze ‘57

Celelate rezultate înregistrate în meciurile din Europa League

Ajax Amsterdam – OSC Lille 2-1 (2-1 în tur)
Au marcat: Klaassen ’15, Neres ’88 / Yazici ’78 (penalti)

Arsenal Londra – Benfica Lisabona 3-2 (1-1 în tur)
Au marcat: Aubameyang ’21, ’87, Tierney ’67 / Goncalves ’43, Silva ‘61

Hoffenheim – Molde 0-2 (3-3 în tur)
A marcat: Andersen ’20, ‘90+5

Napoli – Granada 2-1 (0-2 în tur)
Au marcat: Zielinski ‘3, Ruiz ’59 / Montoro ‘25

Şahtior Doneţk – Maccabi Tel Aviv 1-0  (2-0 în tur)
A marcat: Junior Moraes ‘67(penalti)

Villarreal – Salzburg 2-1  (2-0 în tur)
Au marcat: Moreno ’40, ’89 (penalti) / Berisha ‘17
Andrei Raţiu a fost rezervă la Villarreal.

AC Milan – Steaua Roşie Belgrad 1-1 (2-2 în tur)
Au marcat: Kessie ‘9 (penalti) / Nabouhane ‘24
În minutul 70, de la oaspeţi a fost eliminat Gobeljic.
La AC Milan, Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă.

Bayer Leverkusen – Young Boys 0-2 (3-4 în tur)
Au marcat: Siebatcheu ’48, Fassnacht ‘86

FC Bruges – Dinamo Kiev 0-1 (1-1 în tur)
A marcat: Buialski ‘83

Dinamo Zagreb – FC Krasnodar 1-0  (3-2 în tur)
A marcat: Orsic ‘31

Leicester City – Slavia Praga 0-2 (0-0 în tur)
Au marcat: Provod ’49, Sima ‘79
La Slavia Praga, Nicolae Stanciu a jucat până în minutul 69. El a pasat decisiv la golul lui Provod.

Manchester United – Real Sociedad 0-0 (4-0 în tur)

PSV Eindhoven – Olympiakos 2-1 (2-4 în tur)
Au marcat: Zahavi ’23, ’44 ‘ Hassan ‘88

AS Roma – Sporting Braga 3-1 (2-0 în tur)
Au marcat: Dzeko ’24, Perez ’75, Mayoral ‘90+1 / Cristante ’88 (autogol)

Tottenham - Wolfsberger 4-0 (4-1 în tur)
Au marcat: Dele Alli '11, Vinicius '50, '83, Bale '73,