Irina Bara a rămas în beznă: Ce s-a întâmplat când era la două game-uri de o victorie mare

0
Irina Bara
Irina Bara

România putea să aibă, încă din această seară, două sportive calificate în sferturile turneelor de la Palermo şi Gdynia. Din păcate, în Polonia, nu s-a mai jucat, într-un moment în care Irina era pe val.

Gabriela Ruse (137 WTA) şi Irina Bara (116 WTA) au încheiat ziua de miercuri, în situaţii diametral opuse!

Dacă Ruse a beneficiat de o calificare pentru care n-a fost nevoită să muncească la Palermo, după cum „Adevărul“ a scris aici, în schimb, în Gdynia (Polonia), elanul Irinei Bara a fost tăiat într-un moment în care aceasta era pe val.

În confruntarea din turul II cu Kristina Kucova (150 WTA), sportiva din România avea 4-2, în decisiv. Asta după ce a luat primul set (6-3) şi l-a cedat pe al doilea (5-7). Din păcate, când meciul părea că decurge spre victoria Irinei, organizatorii au decis întreruperea lui. Pentru că s-a întunecat şi nu s-a mai putut juca. Drept urmare, partida se va relua, joi, de la scorul de 6-3, 5-7, 4-2 pentru jucătoarea din România.

Tot mâine, Irina Begu (81 WTA), favorita numărul 1 în Gdynia, o va întâlni pe Katarzyna Kawa (Polonia, 28 de ani, 143 WTA) în turul II.