Irina Begu, calificare dramatică în sferturile turneului de la Praga. Românca a salvat 3 mingi de meci

0
Irina Begu

În optimile turneului WTA din capitala Cehiei, Irina Begu (82 WTA) a învins-o pe Leonie Kung (157 WTA), scor 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7), după un meci care a durat puţin peste trei ore şi jumătate.

Întâlnirea a început joi seara, dar a fost întreruptă, din cauza întunericului, după terminarea primul set, la 66 de minute de la primul serviciu. Meciul s-a reluat astăzi, invingătoarea fiind stabilită după alte 2 ore şi jumătate.

În setul secund, Leonie Kung a condus cu 5-3 şi a ajuns chiar la doar două puncte de victorie, dar nu a reuşit să închidă meciul. Românca a egalat situaţia la seturi şi s-a distanţat în decisiv, 5-2. A fost rândul lui Kung să egaleze şi să amâne deznodământul pentru tiebreak.

Begu a început perfect ultimul act al jocului, 3-0, dar a pierdut 6 din următoarele 7 puncte şi rivala sa a avut 2 şanse de a închide partida, 6-4. Begu a salvat ambele mingi de meci, încă una la 6-7 şi s-a impus cu 9-7 în tie-break, după o partidă de 3 ore şi 31 de minute.

Tot astăzi, Irina Begu va juca şi meciul din sferturile de finală, cu Sara Sorribes Tormo (84 WTA)