Irina Begu, fără replică în meciul cu Konta, eliminată la Roma

0

Irina Begu, locul 73 WTA, a pierdut meciul din turul secund al turneului de categorie Premier 5 de la Roma, jucat împotriva britanicei Johanna Konta, favorita 7 a turneului.

Konta a început partida ca din tun, a câştigat 16 din primele 18 puncte şi avea 4-0 după doar câteva minute de la prima minge a meciului. Irina a reuşit să echilbreze disputa, a ajuns la 40 egal în următoarele două game-uri, dar tot a pierdut primul set la zero.

Setul secund a fost mult mai echilibrat, dar a început la fel de prost pentru româncă, Konta ajungând repede să conducă cu 4-1. Irina nu s-a resemnat, a aruncat în jucătoare brtanică cu tot ce a avut, s-a apropiat la 3-4 şi 4-5, dar a trebuit să se recunoască învinsă, scor 6-0, 6-4,  după 83 de minute de joc.

Pentru parcursul de la Roma, Irina va primi 19.500 de euro şi 60 de puncte WTA.