Irina Begu, în semifinalele turneului de la Indian Wells

0
În următorul meci din competiţie, Irina Begu o va întâlni pe sportiva ucrainiană Lesia Ţurenko, locul 153 mondial. FOTO EPA/EFFE

Jucătoarea Irina Begu, locul 104 WTA, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie 125K de la Indian Wells, după o victorie superbă, în două seturi.

Irina Begu a învins-o în sferturi pe sportiva americană Jessica Pegula, locul 78 WTA şi favorită 9, scor 7-5, 6-1, după o oră şi 38 de minute de joc.

În penultimul act, românca de 29 de ani va evolua contra sportivei Lesia Ţurenko (30 de ani), din Ucraina, locul 152 mondial.

Turneul Oracle Challenger Series - Indian Wells are premii în valoare de 162.480 de dolari.