articolul anterior articolul urmator

JO 2020, fotbal: Spectacol total, la Yokohama! Brazilia şi Spania au oferit un meci fabulos pentru aur

6
7 Aug 2021 17:40:26
Autor: Amir Kiarash

Ultimul act al turneului masculin a adus faţă în faţă două superputeri ale fotbalului mondial. Iar iubitorii sportului-rege au avut ce vedea din faţa televizoarelor.

Brazilia a aşteptat până în 2016 pentru a cuceri primul ei aur olimpic, la fotbal. Iar acum, sud-americanii nu mai pot fi daţi jos de pe cea mai înaltă treaptă a podimului, în sportul pe care îl iubesc cel mai mult!

Pentru că, astăzi, în finala de la Yokohama, Brazilia condusă de Dani Alves din teren a câştigat al doilea aur succesiv, după o finală sufocantă, cu Spania. Şi atenţie: vorbim despre o Spanie în lotul căreia au fost şase fotbalişti prezenţi şi la Euro 2020: portarul Unai Simón (Bilbao), plus jucătorii de câmp Pau Torres (Villarreal), Eric García (Barcelona), Pedri (Barcelona), Mikel Oyarzabal (Sociedad) şi Dani Olmo (Leipzig).

Chiar şi aşa, Brazilia a avut cea mai mare şansă de gol, în prima repriză, atunci când Richarlison a ratat un penalty, în minutul 38. Totuşi, naţionala cariocas a avut 1-0, la pauză, după reuşita semnată de Cunha din pasa lui Dani Alves (45+2).

La reluare, Spania a egalat prin Oyarzabal (61) şi cum scorul a fost egal, 1-1, la finalul celor 90 de minute, au urmat cele două reprize adiţionale. Iar aici, Brazilia şi-a tranşat victoria. Prin golul lui Malcom din minutul 108.

S-a terminat 2-1 pentru Brazilia, care şi-a păstrat titlul olimpic, cucerit acum cinci ani, la Rio de Janeiro.

Finala mică

*Japonia - Mexic 1-3

Finala

*Brazilia - Spania 2-1 (după prelungiri)

7.08.2021, 17:46:13

Nationala Finului Ra2 pe ce loc a terminat?...

+10 (12 voturi)
7.08.2021, 18:02:34

Despre finala la fotbal feminin n-ati scris nimic desi a fost un meci mult mai spectaculos!... totusi Canada a castigat Aurul Olimpic cu o echipa care ar bate nationala de burtosi a finului Ra2 anytime , any day, anywhere !

+6 (14 voturi)
Bank Arly
7.08.2021, 18:30:57

Ingrid De Oliveira, asediată după ce s-a aflat ce a făcut în satul Olimpic: "Am fost hărţuită de întreaga lume" „Şi totul pentru că sunt o femeie care a făcut sex. Este momentul să spun cine sunt şi ce am trăit. Uneori sunt oprită pe stradă şi deja îmi imaginez ce ştiri au citit oamenii: maraton de sex sălbatic, orgie, controverse. Oamenilor le place acest cuvânt: controversă. Asta când nu vorbesc despre fundul meu. Am trecut de la 90.000 de fani pe Instagram la 250.000! Am fost în această seară cu Pedro Goncalves (kaiac-canoe) în camera mea, însă nu era în preajma vreunei competiţii pentru vreunul dintre noi şi nu şi-a petrecut seară în camera mea, nu am dat pe nimeni afară şi nu am fost dată afară de la Jocurile Olimpice. Îl întâlnisem pe Pedro la Jocurile Panamericane de la Toronto, ne ştiam de pe reţelele de socializare de dinainte, iar la Jocuri am vorbit şi s-a transformat în ceva mai mult. Înainte de startul competiţiei am vorbit cu colegă de camera să văd dacă mă lasă să-l aduc în camera. Nu sunt singură, mulţi au făcut aşa la toate competiţiile. Aţi văzut numărul de prezervative distribuite în Satul Olimpic? Nu sunt date pentru a se face baloane cu ele! Bolt a luat o fată fără acreditare şi erau mulţi pe Tinder, însă aceste cazuri nu au ajuns în presă. Am făcut ceva greşit şi sunt conştientă de asta, am fost însă torturată şi realizez că tratamentul la care am fost supusă nu este corect”, a adăugat Oliveira.

-23 (25 voturi)
Dan Plesoianu
7.08.2021, 19:17:32

"Spectacol total", "meci fabulos"?! Nu mai sinteti in toate mintile... A fiost un meci anost, in proportie de 80%, fara prea multe faze de poarta, de o plictiseala aproape totala. Mai revizuiti-va superlativele, ati capatat (cu totii) boala lor! Mult mai pasionant a fost meciul de fotbal feminin al Americii pt. medalia de bronz. Iar Canada, campioana olimpica la fotbal feminin, a facut, de asemenea, numai meciuri anoste, fara nici un gol din actiune, ci numai din diverse panltiuri (mai ales ultimile meciuri). Mai tot fotbalul de la olimpiada aceasta a fost de o anostitate si plictiseala teribila...

+6 (8 voturi)
Petru Onisim
7.08.2021, 19:36:37

Știre diversa. 5 jucători ai echipei mexicane(nu este câștigătoare a aurului olimpic Tokyo 2020) după Olimpiada au fost contactați de europeni si vor juca in campionatele din Anglia, Italia, Tarile de Jos, Spania, Portugalia; ar fi fost frumos daca si jucătorii noștri ar fi manifestat interes pentru Olimpiada.