JO 2020 Tokyo: Avem o finală stelară la fotbal! Aurul se acordă, sâmbătă, după un meci al giganţilor

0
La 38 de ani, Dani Alves (joacă la Sao Paolo) a dus Brazilia în finala olimpică

Naţionala olimpică a României s-a întors de mult acasă, după ce a părăsit competiţia în faza grupelor. Echipele cu adevărat bune şi-au continuat însă parcursul, iar astăzi, am avut cele două semifinale, găzduite de Kashima şi Saitama.

Meciul pentru medalia de aur va aduna pe gazonul stadionului din Yokohama nume grele din fotbalul mondial. Pentru că aici, sâmbătă (ora 14.30, TVR, Eurosport), se vor înfrunta Brazilia şi Spania.

În semifinalele de astăzi, sud-americanii, conduşi de căpitanul Dani Alves (38 de ani), au trecut de Mexic, după executarea loviturilor de departajare: 4-1. Asta după ce, la capătul celor 120 de minute, cele două naţionale au fost la egalitate: 0-0.

A doua semifinală, disputată la Saitama, a fost la fel de dramatică! Pentru că aici gazda Japonia a rezistat eroic în faţa Spaniei, însă a cedat, în prelungiri, după golul primit de la Marco Asensio (Real Madrid). Acesta a punctat, în minutul 115, pentru a trimite formaţia iberică în meciul pentru medalia de aur. De notat că în lotul Spaniei se află şase fotbalişti care au fost şi la Euro 2020: portarul Unai Simón (Bilbao), plus jucătorii de câmp Pau Torres (Villarreal), Eric García (Barcelona), Pedri (Barcelona), Mikel Oyarzabal (Sociedad) şi Dani Olmo (Leipzig). Căpitanul echipei e Dani Ceballos (24 de ani, Real Madrid).

Iată rezultatele şi programul turneului de fotbal, începând cu faza sferturilor: