JO 2020 Tokyo, înot: Popovici, magic! David e în semifinalele probei de 100 de metri liber

0
Popovici

Tânărul de 16 ani a încheiat o zi foarte bună pentru el, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. După locul 4 pe care s-a clasat, în finala de 200 de metri liber, el a avansat în semifinalele probei sale preferate.

David Popovici e de neoprit, la JO 2020! Şi va concura în semifinalele probei de 100 de metri liber, după ce a obţinut al 8-lea timp, astăzi, în calificări.

În cursa sa, alături de alţi şapte rivali, Popovici a terminat pe locul 4, cu un timp de 48.03. Per total însă, a înregistrat al 8-lea cel mai bun timp din calificări, rezultat care l-a propulsat în semifinale.

Popovici va reveni în bazin, în această fază, în noaptea de marţi spre miercuri, de la ora 04.30, ora României. Cursele sale pot fi văzute pe TVR şi pe Eurosport.