Joia neagră: Ana Bogdan, învinsă la Wimbledon după un meci incredibil

0
Bogdan

Dintre cele şase sportive tricolore care au trecut în turul II de la Wimbledon, trei au şi părăsit deja competiţia. Din păcate, jucătoarele care au deschis ziua de joi, la All-England Club, au fost departe de nivelul rivalelor.

Wimbledon 2022 confirmă, încă o dată: dacă o scoatem pe Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) din ecuaţie, pentru restul româncelor, turneele de Grand Slam se încheie în prima săptămână.

După Sorana Cîrstea şi Irina Bara, Ana Bogdan a părăsit şi ea Wimbledon 2022. Ce-i drept, la capătul unei partide în care a pornit cu şansa a doua şi în care, la un moment dat, a avut o revenire senzaţională!

În turul II, sportiva din România a dat de Petra Kvitova (32 de ani, 26 WTA), care s-a simţit mereu excelent pe iarbă. De două ori campioană la Wimbledon, în 2011 şi 2014, Petra a venit acum, la Londra, după un triumf la Eastbourne.

În duelul cu Ana Bogdan, Kvitova părea că va obţine o calificare la pas. Pentru că, după un prim set câştigat cu 6-1, a condus cu 5-1 şi în actul de secund. De aici însă, partida s-a schimbat complet!

Ana a început să ia game după game, iar la 5-4 a salvat o minge de meci, egalând apoi, în mod incredibil: 5-5! Românca a trecut apoi în frunte (6-5), iar la acest scor a irosit două mingi de set! Aşa că, la 6-6, a urmat tiebreak-ul. Aici, Kvitova s-a redresat: a condus cu 5-3 şi s-a impus cu 7-5.

Irina Bara, învinsă clar

Într-o altă partidă din turul II, care a deschis ziua de joi, la Wimbledon, Irina Bara a cedat în duelul cu Paula Badosa (Spania, 24 de ani, 4 WTA), scor 3-6, 2-6. De precizat că, înaintea venirii la Wimbledon, sportiva iberică a pierdut singura partidă disputată pe iarbă, 4-6, 3-6 cu Burrage (141 WTA), la Eastbourne.

Diseară, ultimele două sportive din România vor evolua în turul II, după următorul program: