Keşeru, formidabil în cea mai mare surpriză din Liga Europa: Ludogoreţ şi-a spulberat adversara

0

Claudiu Keşeru (32 de ani) a dezamăgit în meciul România - Spania, însă, per ansamblu, traversează o formă excelentă: are cinci goluri pentru naţională în preliminariile Euro 2020 şi la echipa sa de club a ajuns deja la o cotă impresionantă în acest sezon.

Ludogoreţ a ratat, în acest sezon, grupele Ligii Campionilor, dar a debutat în grupele Ligii Europa cu un rezultat care a făcut înconjurul continentului: 5-1 cu ŢSKA Moscova!

Cu Dragos Grigore şi cu Claudiu Keşeru titulari şi cu Cosmin Moţi, rămas pe bancă, campioana Bulgariei s-a văzut condusă pe teren propriu din minutul 11, după ce Diveev a deschis scorul. De aici însă, a început revenirea fantastică a bulgarilor.

Wanderson (47), Lukoki (50) şi Keşeru (52, 68, 73-penalty) au distrus formaţia vizitatoare pentru un succes categoric.

Keşeru a părăsit terenul după 86 de minute în aplauzele publicului.

Dorin Rotariu a jucat pe terenul lui United

Într-o altă partidă din grupele Ligii Europa, Astana, campioana Kazahstan-ului, a cedat pe terenul lui Manchester United, scor 0-1 (Greenwood 73).

La oaspeţi, Dorin Rotariu a fost titluar, dar a fost schimbat după 82 de minute.

11 goluri are Claudiu Keşeru la Ludogoreţ în acest sezon în toate competiţiile.