Liga Campionilor: Tătăruşanu a fost titular la AC Milan. Vezi câte goluri a primit de la FC Porto

0
Ciprian Tătăruşanu

Ciprian Tătăruşanu a fost din nou titular în poarta lui AC Milan, de data asta în Liga Campionilor, în deplasarea de la Porto, după ce a stat între buturi în campionat în partida cu Verona (3-2).

Fostul stelist a fost ales în echipa de start după ce Mike Maignan, cel care a fost integralist în toate cele 9 partide din actuala stagiune, s-a accidentat la încheietura mâinii stângi. Tătăruşanu a fost învins în minutul 65 de Diaz, care a marcat singurul gol al partidei cu un şut bine plasat.

● Sheriff a fost aproape să declanşeze o nouă ”explozie”. În minutul 52, Sebastien Thill, cel care marcase golul victoriei cu Real Madrid, a egalat la Milano, transformând perfect o lovitură liberă de la aproape 25 de metri. Nu a fost pentru mult timp 1-1, Dzeko readucându-şi echipa în avantaj după numai 6 minute. Scorul final: Inter – Sheriff 3-1.

● Altfel, într-un meci ”nebun”, Club Brugge – Manchester City (1-5), englezii au avut un gol anulat de arbitrul român Istvan Kovacs pe motiv de offside (a fost consultat VAR-ul). În minutul 13, Rodri a finalizat, după ce a primit o centrare de la Laporte, reuşită care a fost ulterior invalidată. În această partidă, Kovacs a fost ajutat de o brigadă românească formată din asistenţii Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene (al 4-lea oficial, Marian Barbu). ”Centralul” a mai arbitrat în acest sezon de Liga Campionilor doar Şahtior – Inter (0-0). De remarcat Cole Palmer care, la 19 ani şi 166 de zile, a marcat golul 4 pentru City.

Rezultate înregistrate în meciurile de marţi din etapa a III-a a fazei grupelor Ligii Campionilor:

Grupa A

Club Brugge - Manchester City 1-5 (0-2);

(Vanaken '81 / Cancelo 30, Mahrez '43 (pen.), '84, Walker '54, Palmer '67)

PSG - Leipzig 3-2 (1-1);

(Mbappe '10, Messi '67, '74 (pen.) / An. Silva '28, Mukiele '57)

Clasament: PSG - 7 puncte, Manchester City - 6 puncte, Brugge - 4 puncte, RB Leipzig – 0 puncte.

Grupa B

Atletico Madrid - Liverpool 2-3 (2-2)

(Griezmann '20, '34 / Salah '8, '76 (pen.), Keita '13)

Griezmann (cartonaş roşu '52)

Porto - AC Milan 1-0 (0-0)

(Diaz '65)

Clasament: Liverpool – 9 puncte, Atletico - 4 puncte, FC Porto – 4 puncte, AC Milan – 0 puncte.

Grupa C

Beşiktaş - Sporting Lisabona 1-4 (1-3);

(Larin '25 /  Coates '16, '27, Sarabia '44 (pen.), Paulinho '89)

Ajax - Dortmund 4-0 (2-0)

(Reus '11 (aut.), D. Blind '20, Antony '59, Haller '72)

Clasament: Ajax - 9 puncte, Borussia - 6 puncte, Sporting – 3 puncte, Beşiktaş – 0 puncte.

Grupa D

Şahtior - Real Madrid 0-5 (0-1)

(Kryvstov '38 - aut /  Vinicius '51, '56, Vinicius 65, Benzema '90+1)

Inter - Sheriff Tiraspol 3-1 (1-0)

(Dzeko '34, Vidal '58, De Vrij '67 / Thil '52)

Clasament: Şeriff Tiraspol - 6 puncte, Real Madrid - 6 puncte, Inter – 4 puncte, Şahtior – 1 punct.

4. Malmo 2 0 0 2 0-7 0

*Primele două clasate vor merge în optimile Ligii Campionilor, iar ocupantele locurilor 3 îşi vor continua parcursul în Liga Europa.