Sport

articolul anterior articolul urmator

Lista completă cu cei 101 români care ne vor reprezenta la JO de la Tokyo! Fotbalul şi canotajul dau peste 50% din lot

1
15 Jul 2021 11:56:44
Autor: Vincentiu Mihaiu

Echipa României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo (23 iulie-8 august) cuprinde 101 de sportivi (46 la feminin, 55 la masculin), 9 rezerve şi 40 de antrenori, ţara noastră urmând să concureze la 17 discipline sportive.

Întrecerea din Japonia va avea festivitatea de deschidere pe 23 iulie, acolo unde Mădălina Bereş (canotaj) şi Robert Glinţă (înot) vor fi purtătorii steagului României. însă primele competiţii, fotbalul şi softballul, vor lua startul pe 21. 
 
Fotbaliştii selecţionaţi de Mirel Rădoi vor fi primii români care se vor confrunta cu emoţiile competiţiei, ei urmând să debuteze împotriva echipei Hondurasului, la 22 iulie. Ziua următoare, pe 23 iulie, vor intra în concurs canotoarele Simona Radiş-Ancuţa Bodnar (calificări) şi Mădălina Amăistroaie (tir cu arcul, calificări).
 
Sportivii din România vor concura la 17 discipline: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet feminin 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box, scrimă, triatlon, judo, tir cu arcul şi tenis.
 
Lista sportivilor, rezervelor şi antrenorilor ce compun delagaţia României la Jocurile Olimpice de la Tokyo
 
Atletism (10): 
Florentina Iuşco şi Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Alexandru Novac (aruncarea suliţei);
Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle;
 
Baschet (4 + 2 rezerve*): 
Ancuţa Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Cuic (echipa feminină de baschet 3x3);
*Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia;
Antrenor: Tatiana Gallova;
 
Box (2): 
Cosmin Gîrleanu (cat. 52 kg), Claudia Nechita (cat. 57 kg);
Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş;
 
Canotaj (36 + 2 rezerve*): 
Alexandru Chioseaua, Florin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Munteanu (opt rame cu cârmaci, masculin) Maria Magdalena Rusu, Viviana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea (opt rame cu cârmaci, feminin) Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu, Cosmin Pascari (patru rame fără cârmaci, masculin) Mădălina Hegheş, Roxana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Popescu (patru rame fără cârmaci, feminin) Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi (dublu, rame feminin) Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă (dublu, rame masculin) Ionela Cozmiuc, Gianina Beleagă (dublu vâsle categorie uşoară, feminin) Ancuţa Bodnar, Simona Radiş (dublu vâsle, feminin) Ioan Prundeanu, Florian Enache (dublu vâsle, masculin);
*Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei;
Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei.
 
Ciclism (2): 
Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Grosu (ciclism pe şosea);
Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;
 
Fotbal (18 + 4 rezerve*): 
Marian Aioani, Mihai Popa, Ştefan Târnovanu (portari), Andrei Raţiu, Ricardo Grigore, Andrei Chindriş, Virgil Ghiţă, Alexandru Paşcanu, Radu Boboc, Florin Ştefan (fundaşi), Andrei Ciobanu, Marius Marin, Marco Dulca, Alexandru Dobre, Valentin Gheorghe, Ion Gheorghe, Tudor Băluţă, Eduard Florescu, *Antonio Sefer, Ronaldo Deaconu (mijlocaşi), George Ganea, Andrei Sîntean (atacanţi) - sunt 4 rezerve care pot evolua în orice moment, dar care nu sunt puşi la numărătoare;
Antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader;
 
Gimnastică artistică (3): 
Maria Holbură, Marian Drăgulescu, Larisa Iordache;
Antrenori: Ştefan Csaba Gal, Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan;
 
Înot (4): 
Robert Glinţă, Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber), Bianca Costea (100 m liber);
Antrenori: Mugur Constantin Tomescu, Adrian Rădulescu;
 
Kaiac-canoe (2): 
Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (canoe-2 masculin - 1.000 m); 
Antrenor: Florin Popescu;
 
Judo (3): 
Andreea Chiţu (52 kg), Alexandru Raicu (73 kg) şi Vlăduţ Simionescu (+100 kg);
Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi;
 
Lupte (5): 
Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Incze (62 kg), Albert Saritov (cat.97 kg, libere), Alin Alexuc Ciurariu (cat.130 kg, greco-romane); 
Antrenori: Petrică Carare, Nikolai Ilici Stoianov, Ion Vremere;
 
Scrimă (2): 
Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);
Antrenori: Rareş Eugen Dumitrescu, Radu Nicolae Podeanu;
 
Tenis (3):
Mihaela Buzărnescu (simplu), Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu (ambele la dublu feminin);
Antrenor: Stelian Călin Ciorbagiu;
 
Tenis de masă (4 + 1 rezervă*): 
Eliza Samara, Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs (echipa feminină), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); 
*Irina Ciobanu (rezervă)
Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;
 
Tir sportiv (1): 
Laura Ilie (puşcă aer comprimat 10 m); 
Antrenor: Olimpiu Florin Marin;
 
Tir cu arcul (1): 
Mădălina Amăistroaie; 
Antrenor: Viorel Habian;
 
Triatlon (1): 
Felix Duchampt.
Antrenor: Ovidiu Nicolae Burghelea.

Adauga Comentariu

Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos

Varianta 1

Autentificare cu contul adevarul.ro
Creeare cont

Varianta 2

Autentificare cu contul de Facebook
Logare cu pseudonim

1 Comentariu

zero
15.07.2021, 13:16:38

Ce am fost si ce am ajuns!~

Modifică Setările