România pierde în Lituania, scor 24-23, şi calificarea la CE 2020 de handbal masculin devine tot mai puţin probabilă

0
Naţionala de handbal masculin, în 2017 Foto: Mediafax / Remus Badea

Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă duminică, în deplasare, de reprezentativa similară a Lituaniei, cu scorul de 24-23 (12-11), în cea de-a patra partidă din grupa a 6-a preliminară a CE 2020.

România a condus de câteva ori în prima repriză a partidei de la Klaipeda, cu 6-5, 7-6, 8-7, 9-8 şi 10-9, dar la pauză lituanienii au intrat cu avantaj minim, 12-11. În partea secundă gazdele au condus în permanenţă. În minutul 46 s-au distanţat pentru prima oară la trei goluri pe tabelă, 20-17, iar apoi s-au desprins la patru goluri, 22-18 (51). România s-a apropiat la un singur gol, dar nu a mai reuşit să egaleze.

În urma acestui rezultat, România rămâne pe locul 3 în Grupa 6, având avantajul meciurilor directe cu Lituania, după ce a câştigat în urmă cu 3 zile la Târgovişte cu 28-23. Pentru a spera să ajungă la turneul final, România este obligată să câştige puncte în ultimele două partide împotriva favoritelor grupei, Portugalia şi Franţa.

În primele trei meciuri din grupă, tricolorii au obţinut următoarele rezultate: 13-21 cu Portugalia, 21-31 cu Franţa şi 28-23 cu Lituania

Tot în grupa României, duminică seara, Franţa a bătut Portugalia (33-24)

CLASAMENT
1. Franţa 6 puncte (4 meciuri)

2. Portugalia 6 puncte (4 meciuri)

3. Romania 2 puncte (4 meciuri)

4. Lituania 2 puncte (4 meciuri)

La turneul final se califică primele două naţionale din fiecare grupă plus cele mai bune patru reprezentative de pe locul 3.

Mai sunt de disputat meciurile

România – Portugalia şi Lituania – Franţa (12-13 iunie)
Portugalia – Lituania şi Franţa – România (15-16 iunie).

Campionatul European din 2020, primul care se va disputa cu 24 de echipe, va avea loc în Suedia, Austria şi Norvegia, între 9-26 ianuarie.

În preliminarii iau startul 32 de echipe, iar 20 din acestea se vor califica la turneul final unde au ”bilete” directe cele trei gazde, plus campioana europeană en-titre, Spania.

Naţionala României a jucat ultima dată la un turneu final de Campionat European în 1996.

Lituania – România 24-23 (12-11)

Rasimas, Morkunas – portari; Urbonas 2, Bernatonis, Virbauskas 1, Malasinskas 3, Babarskas 5, Petreikis 1, Simenas 1, Pleta 4, Tarcijonas, Grosas 2, Palevicius, Drabavicius, Stankevicius 2, Dumcius 3. Antrenor: Mindaugas Andriuska

Iancu, Şelaru – portari; Mănescu, Rotaru 4, Grigoraş 6, Racoţea 2, Bujor 4, Soare 1, Szoke 1, Csog 5, Buzle, Căbuţ, Fotache, Militaru, Thalmaier. Antrenor: Manuel Montoya