Liverpool, devastatoare în Anglia: S-a schimbat liderul în Premier League după un meci în care a „plouat“ cu goluri

0
Jurgen Klopp, antrenor Liverpool

Echipa lui Jurgen Klopp „tremură“ pentru primul titlu după 29 de ani şi, vineri, şi-a distrus adversara din Premier League. Din păcate pentru „cormorani“, City continuă să fie favorită la locul 1.

Liverpool a pornit ca din tun în confruntarea cu ultima clasată Huddersfield, deja retrogradată din punct de vedere matematic.

Ketia a deschis scorul încă din minutul 1, iar la pauză deja era 3-0 (Mane 23, Salah 45+1). La reulare, „bombardamentul“ lui Liverpool a mai produs două goluri (Mane 66, Salah 83), iar partida s-a încheiat cu 5-0 pentru gazde.

Liverpool a urcat pe locul 1 cu 91 de puncte, însă Manchester City va redeveni lider, dacă va învinge Burnley, în deplasare, duminică (ora 16.05). Echipa lui Guardiola are 11 victorii consecutive în Premier League!