LIVETEXT Halep – Svitolina, Simona a început primul set prost şi l-a încheiat la fel. Se joacă setul doi

0
Halep

După un meci de mare luptă cu Bianca Andreescu (4 WTA), de două ore şi jumătate, Simona Halep (5 WTA) revine, astăzi, pe teren, urmând să întâlnească o adversară care mereu i-a dat de furcă.

SETUL II

*6-3 Svitolina: GAME, SET, MECI! Elina a salvat două mingi de rebreak şi a încheiat meciul la deuce#1.

*5-3 Svitolina: BREAK! Într-un game în care s-a enervat, Simona i-a oferit adversarei trei mingi de break la 0-40. Svitolina a valorificat-o pe prima dintre ele.

*4-3 Svitolina: Elina şi-a făcut serviciul la 30.

*3-3: Halep a avut 40-15, dar Elina a egalat. La deuce#1, Simona a trecut în avantaj şi şi-a făcut serviciul.

*Darren Cahill a coborât pe teren pentru a doua oară pentru a vorbi cu Simona.

*3-2 Svitolina: Elina şi-a făcut serviciul la 30.

*2-2: REBREAK! După un game lung în care Simona a avut mai multe mingi de a-şi face serviciul, Svitolina profitat, la deuce, de a doua minge de break.

*2-1 Halep: BREAK! Simona a luat un game alb pe serviciul adversarei.

*1-1: Halep şi-a câştigat serviciul la deuce.

*1-0 Svitolina: Elina şi-a făcut serviciul la 30.

*Serveşte Svitolina.

------------------------------------------

SETUL I

*7-5 Svitolina: BREAK, GAME, SET! Elina s-a dus la 40-0 şi a valorificat prima minge de meci. Primul set s-a încheiat după 54 de minute.

*6-5 Svitolina: Elina şi-a făcut serviciul la deuce#1.

*5-5: Halep şi-a făcut serviciul la 15.

*5-4 Svitolina: Elina şi-a făcut serviciul la 30.

*4.4: Simona a salvat două mingi de break la 15-40. La deuce#1, românca a trecut în avantaj, dar Elina a egalat. La deuce#2, Simona şi-a făcut serviciul.

*Darren Cahill a coborât pe teren pentru prima repriză de on-court coaching.

*4-3 Svitolina: La 40-30, Simona a avut minge de break, însă a trimis returul în fileu. La deuce#1, Elina şi-a făcut serviciul.

*3-3: Halep şi-a făcut serviciul la 30.

*3-2 Svitolina: BREAK! Simona a luat un game la zero pe serviciul adversarei.

*3-1 Svitolina: Halep şi-a făcut serviciul la 30.

*3-0 Svitolina: Al doilea game alb pentru Elina.

*2-0 Svitolina: BREAK! La 30-40, Simona a salvat prima minge de break. La deuce#1, Elina a avut a doua minge de break pe care a şi valorificat-o după ce Simona a trimis afară.

*1-0 Svitolina: Elina şi-a făcut serviciul la zero.

*Svitolina va servi prima.

*Începe meciul. Cele două jucătoare au ieşit la încălzire.

-------------------------------------

Simona Halep a trecut o singură dată de faza grupelor la WTA Finals, în 2014, an în care a debutat în această competiţie. Atunci, cu două victorii şi o înfrângere, „Simo“ nu doar că a câştigat Grupa Roşie, dar, ulterior, a avansat până în finală, unde a fost învinsă de Serena Williams: 3-6, 0-6.

Au urmat trei ediţii în care Halep a debutat, de fiecare dată, cu o înfrângere şi a fost eliminată cu următorul bilanţ: 1 victorie, 2 înfrângeri.

Astăzi (de la ora 12.30), dacă Halep va înregistra un al doilea succes, după cel cu Bianca Andreescu (4 WTA), iar rezultatul ei va fi coroborat cu un meci câştigat de Andreescu în faţa lui Pliskova (2 WTA), atunci românca îşi va adjudeca atât locul 1 în Grupa Violet, cât şi calificarea în semifinale!

Ultimele două partide dintre Halep (5 WTA) şi Svitolina (8 WTA), ambele disputate în 2019, au fost câştigate de Simona:

*2019 (Wimbledon): 6-1, 6-3 Halep

*2019 (Doha): 6-3, 3-6, 6-4 Halep

Rămâi pe adevarul.ro pentru a urmări, minut cu minut, desfăşurarea meciului Halep – Svitolina!

CITEŞTE ŞI:

Managerul lui Halep nu ştie nimic despre tenis: Dovada că postarea lui Cosmin Hodor a fost o gafă de proporţii

Text devastator: „Brandul Halep e unul în paragină! Un agramat face praf imaginea Simonei“

OPINIE Cine scuipă coji de seminţe în trofeul de la Wimbledon

CTP, fără milă după mesajul pe care Halep l-a aprobat: „O aberaţie! Atitudinea lui Hodor e de tipul Dăncilă - Dragnea!“

Reacţia Simonei Halep după postarea scandaloasă a managerului ei de comunicare pe Instagram

Managerul lui Halep, trimis la reeducare: Reacţii acide după postarea lui Cosmin Hodor de pe Instagram

Halep, obligată să lucreze cu un incompetent: Cine e Cosmin Hodor, omul care îi atacă pe românii plecaţi din ţară

Managerul lui Halep, postare groaznică: Atac urât la Bianca Andreescu şi la toţi românii care au plecat din ţară!