LIVETEXT Halep - Svitolina, în semifinale la Wimbledon / Simona se califică în finală, scor 6-1, 6-3

0

Simona Halep joacă de la ora 15.00 pentru o calificare istorică în finala celui mai râvnit turneu de tenis, WImbledon

Românca o întâlneşte în semifinală pe Elina Svitolina (8 WTA). Sportiva din Ucraina va juca pentru prima dată în această fază la un turneu major şi prima dată în semifinale la oricare turneu din circuit, disputat pe iarbă

Elina Svitolina - Simona Halep 1-6 Acum se joacă setul 2

Ora 16.22 3-5 Break Halep

Simona nu lasă treaba neterminată, închide meciul la a doua oportunitate şi devine prima jucătoare din România calificată în finala de simplu a turneului de la Wimbledon

0:15, 15:15, 15:30, 15:40 MM, 30:40 MM

Ora 16.17 3-5 Game Halep

Simona este imbatabilă la serviciu. Un singur punct pirdut în acest set când românca a servit

15:0, 15:15, 15:30, 15:40

Ora 16.13 3-4 Break Halep

Simona reuşeşte primul break din acest set. Conduce cu 4-3 şi va servi pentru a îşi mări avantajul

0:15, 0:30, 15:30, 15:40 MB

Ora 16.10 3-3 Game Halep
Simona reuşeşte al treilea game alb pe propriul serviciu. De fiecare dată când a servit în acest set, românca nu a pierdut niciun punct

0:15, 0:30, 0:40

Ora 16.08 3-2 Game Svitolina

În sfârşit un game puţin mai disputat. Simona a ajuns la 40 egal, dar nu a reuşit să îşi procure nicio minge de break

0:15, 15:15, 30:15, 40:15, 40:30, 40:40, A:40

Ora 16.03 2-2 Game Halep
Cel de al treilea game alb la rând. Simona nu clipeşte pe propriul serviciu şi este din nou egalitate la game-uri

Ora 16.00 2-1 Game Svitolina
Nici Svitolina nu se lasă mai prejos, un game alb şi în contu jucătoarei din Ucraina

15:0, 30:0, 40:0

Ora 15.59 1-1 Game Halep
Simona vine cu o replică pe măsură şi egalează după un game în care nu a cedat niciun punct

Ora 15.56 1-0 Game Svitolina
Jucătoarea din Ucraina îşi face fără probleme serviciul.

0:15, 15:15, 30:15, 40:15

Ora 15.54 A început setul doi. Svitolina e cea care serveşte prima

Ora 15.52 1-6 Game Simona
SImona îşi adjudecă primul set după un alt game foarte lung. Românca a convertit abia a 6-a minge de set şi a fost nevoită să salveze o minge de break

0:15, 15:15, 30:15, 30:30, 30:40 MS, 40:40, 40: MS, 40:40, 40:A MS, 40:40, 40:A MS, 40:40, A:40 MB, 40:40, 40:A MS, 40:40, 40:A MS

Ora 15.41 1-5 Break Simona
Simona joacă încântător şi reuşeşte un break alb. Loviturile româncei sunt foarte puternice şi bine plasate iar deplasarea în teren este desăvârşită.

0:15, 0:30, 0:40 MB

Ora 15.38 1-4 Game Simona
Game solid reuşit de româncă. Halep se distanţează la 3 game-uri cu un break

0:15, 0:30, 15:30, 15:40

Ora 15.35 1-3
Break Halep
Simona profită de două greşeli neforţate ale adversarei sale şi reface avantajul de 2 game-uri

0:15, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40 MB

Ora 15.30 1-2 Break Svitolina
După primele două game-uri care au însumat 20 de minute, Simona îşi pierde serviciul la zero în mai puţin de 2 minute

15:0, 30:0, 40:0 MB

Ora 15.28 0-2  Break Halep
Un nou game maraton, tot cu 5 momente de egalitate la 40. A fost rândul Simonei să aibă 3 şanse de break, dar spre deosebire de adversara sa în primul game, românca a fructificat-o pe ultima

15:0, 15:15, 15:30, 30:30, 30:40 MB, 40:40, 40:A MB, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, A:40, 40:40, 40:A MB

Ora 15.17 0-1 Game Halep
Meciul începe cu un game foarte disputat. care a durat 9 minute. Cele două jucătoare s-au aflat de 5 ori la egalitate 40, Simona a salvat 3 mingi de break şi a reuşit să puncteze prima pe tabelă

15:0, 30:0, 30:15, 30:30, 30:40, 40:40, A:40 MB, 40:40, A:40 MB, 40:40, 40:A, 40:40, A:40 MB, 40:40, 40:A

Ora 15:02 Svitolina a câştigat tragerea la sorţi şi a ales să primească

Simona Halep se găseşte pentru a doua oară în semifinale la Wimbledon – după ediţia 2014  – şi pentru a 7-a oară în cele ale unui turneu de Mare Şlem, după Australian Open 2018 (finală), Roland Garros 2014 (finală), 2017 (finală), 2018 (titlu) şi US Open 2015.

Aceasta este prima întâlnire pe iarbă dintre cele două jucătoare.

Simona Halep ocupa înainte de Wimbledon locul 7 în clasamentul sezonului 2019 – Porsche Race Singles – cu 2.427 de puncte şi un palmares victorii – înfrângeri: 29-10.

Elina Svitolina ocupa locul 13 cu 1.509 puncte şi un palmares victorii – înfrângeri: 14-11. Simona Halep

Halep şi Svitolina s-au întâlnit de 7 ori în circuitul feminin de tenis, iar jucătoarea din Ucraina este în avantaj, 4-3:

*2013 (Sofia): 6-1, 6-1 Halep

În cea de a doua semifinală, imediat după terminarea meciului Simonei, Serena Williams (10 WTA) o va întâlni pe Barbora Strycova (54 WTA)