Campionatul Mondial de handbal: România - Norvegia 22-26. Naţionala noastră merge în optimi de pe locul patru

0

Campionatul Mondial de handbal: România a pierdut cu 26-22 meciul cu Norvegia. Chiar dacă diferenţa de scor e mică, nordicele au fost la controlul partidei şi au condus şi la opt goluri.

Campionatul Mondial de handbal: România a pierdut şi jocul cu Norvegia, după eşecul cu Spania, şi nu mai are cum să urce mai sus de locul patru în Grupa D, chiar dacă va bate vineri Rusia.

Asta înseamnă că România va juca în optimi cu liderul Grupei C. Acesta se va decide mâine, după partida dintre Brazilia şi Franţa.

21:30 Norvegia - Spania

Franţa sau Brazilia? De ce depinde stabilirea adversarului României din optimile Mondialului de Handbal

Clasamentul Grupei D: 1. Rusia 8p, 2. Spania 6p,. 3. Norvegia 6p, 4. România 4p, 5. Kazahstan 0p, 6. Puerto Rico 0p

Contra Norvegiei, România a arătat foarte slab, cu excepţia unor perioade scurte de joc. Norvegia a controlat meciul şi a condus în minutul 45 cu 8 goluri, scor 21-13! A fost momentul în care oponentele noastre s-au relaxat şi au permis româncelor să mai strângă ecartul.

România şi-a trădat neputinţa la jumătatea reprizei secunde, când nu a rueşit să dea gol, deşi avea dublă superioritate pe teren. Singura care a contat, din nou, a fost Cristina Neagu, fără de care am fi luat bătaie la scor.

Cele 22 de goluri ale noastre au fost marcate de Cristina Neagu (8), Buceschi (5), Brădeanu (4), Manea (2), Perianu, Elisei şi Marin.

Desfăşurarea partidei

Minutul 60:  26-22 pentru Norvegia, scor final.

Minutul 56: 24-21 pentru Norvegia, reuşim să păstrăm o diferenţă decentă, profitând de relaxarea adversarelor noastre.

Minutul 52: 23-18 pentru Norvegia. Jucătoarele noastre mai îndulcesc eşecul, reuşind trei goluri la rând. Cristina Neagu mai dă un gol, a ajuns la cota şapte.

Minutul 51: 23-17 pentru Norvegia.. Punctează pentru România goluri de consolare Marin, Manea şi Neagu de două ori.

Minutul 45: 21-13 pentru Norvegia.

Cu doi oameni în plus, nu am reuşit să dăm gol Norvegiei! Moralul e la pământ

Minutul 43: 20-12 pentru Norvegia, suntem la pământ. Doar două goluri în 13 minute. Time-out cerut de România, vorbeşte Elisei: "Fetelor, nu contează că suntem conduse, trebuie să luptăm!"

Minutul 41: 19-12 pentru Norvegia, puţine au mai rămas de făcut pentru România. Atacul suferă teribil.

Minutul 39: 17-12 pentru Norvegia, nordicele se distanţează din nou la cinci goluri. Golul României, reuşit de Perianu.

Minutul 33: 14-11 pentru Norvegia. Gol marcat de Neagu, dar Cristina cade prost şi se accidentează. Din fericire, ea îşi revine.

Pentru România au punctat Neagu şi Buceschi, câte trei goluri, Brădeanu, de două ori, Elisei şi Manea, câte un gol.

Minutul 30: 13-10 e scorul pauzei în favoarea Norvegiei. Nordicele ne-au dat şi ele gol cu un om în minus.

Minutul 28: 12-10 pentru Norvegia. De la 12-8, România marcheză două goluri în inferioritate! Brădeanu şi Neagu ne aduc în joc!

Minutul 24: 10-8 pentru Norvegia, Buceschi mai înscrie o dată! Procentaj de sută la sută pentru fiica antrenorului secund.

Minutul 23: 10-7 pentru Norvegia, tresărire de orgoliu a jucătoarelor noastre care strâng diferenţa. Eliya Buceschi, de două ori, şi Elisei au marcat pentru noi.

Minutul 20: 9-4, nordicele se menţin la cinci goluri în faţă. Neagu a punctat pentru noi.

Minutul 15: 8-3 pentru Norvegia, România arată rău, doar 3 goluri marcate în jumătate de repriză.

Minutul 13: 7-3 pentru Norvegia, Oana Manea reduce din handicap.

Minutul 11: 6-2 pentru Norvegia, România e victimă sigură în faţa naţionalei norvegiene. Tomas Ryde cere timeout şi le explică în engleză jucătoarele ce au de făcut: "We can do it!". Ryde le-a cerut jucătoarelor să dea drumul la aruncări, să iasă din blocajul mental.

Minutul 8: 4-2 pentru Norvegia. Neagu şi Brădeanu au marcat pentru România.

Minutul 5: 3-2 în favoarea Norvegiei, după primele 5 minute. Paula Ungureanu a scos un 7 metri.

Minutul 2: 1-0 pentru Norvegia, campioana olimpică şi europeană în exerciţiu.

Echipa de start a României este Ungureanu - Ardean, Neagu, Brădeanu, Szucs, Manea, Nechita

Meciul începe cu un moment de reculegere în memoria lui Gheorghe Gruia.